X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Książka jak magnes. Jak przekonać ludzi do czytania?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 03:58
W ciągu sześciu lat Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa ma przeznaczyć miliard złotych na wdrażanie swoich celów. Czy można nauczyć kogoś, że czytanie jest ważne i pożyteczne? Jak to robić?
Audio
  • Jak skutecznie zachęcać do czytania? (Kultura w radiowej Jedynce)
Książka jak magnes. Jak przekonać ludzi do czytania?
Foto: Glow Images/East News

Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki przyznaje, że nałóg czytelnictwa kształtuje się w dzieciństwie, więc przekonywanie na późniejszym etapie rozwoju człowieka, że czytanie książek jest dobre to tylko naprawianie błędów systemu edukacji. - Świetnie by było, gdyby rodzice uczyli obcowania z książką, kształcili nawyk czytelniczy. To jest najlepsza metoda - opowiada Grzegorz Gauden. Jak dodaje, sytuacja jest o tyle zła, że nawet studenci przyznają się do tego, iż nie czytają książek, bo... studiują.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Roman Chymkowski z Biblioteki Narodowej podkreśla, że ogromne znaczenie mają zasoby bibliotek, które są głównymi, a często i jedynymi źródłami lektur dla czytelników. - Ważne są nowości oraz infrastruktura. Wiele bibliotek w niewielkich ośrodkach miejskich bądź wiejskich to instytucje skrajnie zaniedbane - opowiada pracownik Biblioteki Narodowej. 
Grzegorz Gauden dodaje, że wygląd bibliotek wpływa na wzrost liczby odwiedzin czytelników, więc tak ważne jest remontowanie i dobre utrzymanie tego typu instytucji. - W nowo oddanych bibliotekach następuje lawinowy wzrost odwiedzin. Często jest to jedyne miejsce, w którym mieszkańcy małych miejscowości mogą obcować z kulturą - przekonuje dyrektor.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa zakłada m.in.: zakupienie nowych książek dla bibliotek, wspieranie kampanii społecznych, audycji itp. na temat książek, wzmocnienie społecznej funkcji bibliotek, nieodpłatne udostępnienie w internecie ważnych dzieł literackich, wspieranie dyskusyjnych klubów książki.

Zabawy z językiem >>>

Jakie są założenia i szanse na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020? Dlaczego biblioteka publiczna jest tak ważną instytucją? Posłuchaj całej audycji!
W studiu Jedynki gościli: Grzegorz Gauden - dyrektor Instytutu Książki i Roman Chymkowski z Biblioteki Narodowej.
"Kulturę w Radiowej Jedynce" prowadziła Magdalena Mikołajczuk.

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

sm/ag

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA KULTURA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obrazoburcza, skandaliczna, bluźniercza. Ta książka oburzyła islam

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 02:50
Powieść Nadżiba Mahfuza "Dzieci naszej dzielnicy" można czytać jak książkę przygodową, jednak największą jej wartością są alegorie. To właśnie przez nie jej autor miał problemy i wywołał wzburzenie w całym świecie arabskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eric-Emmanuel Schmitt: dzieci nie uciekają od rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 18:00
- Kiedy dorosły zwierza się komuś ze swojej choroby ta druga osoba odpowiada "z pewnością wyzdrowiejesz". Wyrzucamy śmierć z naszej świadomości, dzieci są w tym dużo bardziej odważne - powiedział w specjalnym wywiadzie dla Jedynki autor "Oskara i pani Róży”
rozwiń zwiń