Książka jak magnes. Jak przekonać ludzi do czytania?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 03:58
W ciągu sześciu lat Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa ma przeznaczyć miliard złotych na wdrażanie swoich celów. Czy można nauczyć kogoś, że czytanie jest ważne i pożyteczne? Jak to robić?
Audio
  • Jak skutecznie zachęcać do czytania? (Kultura w radiowej Jedynce)
Książka jak magnes. Jak przekonać ludzi do czytania?
Foto: Glow Images/East News

Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki przyznaje, że nałóg czytelnictwa kształtuje się w dzieciństwie, więc przekonywanie na późniejszym etapie rozwoju człowieka, że czytanie książek jest dobre to tylko naprawianie błędów systemu edukacji. - Świetnie by było, gdyby rodzice uczyli obcowania z książką, kształcili nawyk czytelniczy. To jest najlepsza metoda - opowiada Grzegorz Gauden. Jak dodaje, sytuacja jest o tyle zła, że nawet studenci przyznają się do tego, iż nie czytają książek, bo... studiują.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Roman Chymkowski z Biblioteki Narodowej podkreśla, że ogromne znaczenie mają zasoby bibliotek, które są głównymi, a często i jedynymi źródłami lektur dla czytelników. - Ważne są nowości oraz infrastruktura. Wiele bibliotek w niewielkich ośrodkach miejskich bądź wiejskich to instytucje skrajnie zaniedbane - opowiada pracownik Biblioteki Narodowej. 
Grzegorz Gauden dodaje, że wygląd bibliotek wpływa na wzrost liczby odwiedzin czytelników, więc tak ważne jest remontowanie i dobre utrzymanie tego typu instytucji. - W nowo oddanych bibliotekach następuje lawinowy wzrost odwiedzin. Często jest to jedyne miejsce, w którym mieszkańcy małych miejscowości mogą obcować z kulturą - przekonuje dyrektor.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa zakłada m.in.: zakupienie nowych książek dla bibliotek, wspieranie kampanii społecznych, audycji itp. na temat książek, wzmocnienie społecznej funkcji bibliotek, nieodpłatne udostępnienie w internecie ważnych dzieł literackich, wspieranie dyskusyjnych klubów książki.

Zabawy z językiem >>>

Jakie są założenia i szanse na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020? Dlaczego biblioteka publiczna jest tak ważną instytucją? Posłuchaj całej audycji!
W studiu Jedynki gościli: Grzegorz Gauden - dyrektor Instytutu Książki i Roman Chymkowski z Biblioteki Narodowej.
"Kulturę w Radiowej Jedynce" prowadziła Magdalena Mikołajczuk.

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

sm/ag

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA KULTURA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obrazoburcza, skandaliczna, bluźniercza. Ta książka oburzyła islam

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 02:50
Powieść Nadżiba Mahfuza "Dzieci naszej dzielnicy" można czytać jak książkę przygodową, jednak największą jej wartością są alegorie. To właśnie przez nie jej autor miał problemy i wywołał wzburzenie w całym świecie arabskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eric-Emmanuel Schmitt: dzieci nie uciekają od rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 18:00
- Kiedy dorosły zwierza się komuś ze swojej choroby ta druga osoba odpowiada "z pewnością wyzdrowiejesz". Wyrzucamy śmierć z naszej świadomości, dzieci są w tym dużo bardziej odważne - powiedział w specjalnym wywiadzie dla Jedynki autor "Oskara i pani Róży”
rozwiń zwiń