Orły 2014. Jurorzy czekają na film, który ich rozwścieczy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 19:00
Poznaliśmy już filmy nominowane do najważniejszej polskiej nagrody filmowej - Orłów. Z roku na rok jury staje przed coraz trudniejszym wyborem. Poziom rośnie, a Dariusz Jabłoński, pomysłodawca Orłów i prezydent Polskiej Akademii Filmowej, czeka jeszcze na filmowe burze.
Audio
  • Orły 2014. Jury czeka na film, który ich rozwścieczy (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
Członkowie Polskiej Akademii Filmowej podczas uroczystości ogłoszenie nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 w Warszawie. Nagrody Polskiej Akademii Filmowej są przyznawane w 18 kategoriach.
Członkowie Polskiej Akademii Filmowej podczas uroczystości ogłoszenie nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 w Warszawie. Nagrody Polskiej Akademii Filmowej są przyznawane w 18 kategoriach. Foto: PAP/Rafał Guz

Wydawać by się mogło, że oddanie głosów na najlepsze polskie filmy to dla specjalistów proste zadanie. Jak jednak zapewniają członkowie jury Orłów polskie kino z roku na rok ma się coraz lepiej, więc i wybór nie jest łatwy. W tym roku szczególnie dobrze oceniane były polskie filmy dokumentalne, o których mówiono, że są na światowym poziomie. W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny członkowie Akademii wybierali spośród 55 produkcji.
Nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2014, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej, odpowiednika amerykańskich Oscarów, francuskich Cezarów, czeskich Lwów czy hiszpańskich Goi, poznaliśmy we wtorek 4 lutego. Do tegorocznych Orłów kandydowało 46 polskich filmów fabularnych oraz ich twórców. Laureatów Orłów 2014 poznamy 10 marca.

Najliczniej obsypane nominacjami zostały filmy "Ida", "Papusza", "Imagine", "Wałęsa. Człowiek z nadziei" oraz "Chce się żyć".

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

- Moją uwagę zwróciło to, że niektóre filmy z cienia zostały wyciągnięte przez głosy przedstawicieli danej branży, np. kompozytorzy głosują na najlepszą muzykę - mówił Dariusz Jabłoński, pomysłodawca Orłów i prezydent Polskiej Akademii Filmowej.
W rozmowie z radiową Jedynką przyznaje, że wskazanie jednego najlepszego filmu jest trudnym zadaniem. Można to odczytać jako dobry sygnał na przyszłość. - Ciągle marzę o tym, by ktoś zburzył w nas spokój, by zrobił taki film, który nas wkurzy, zirytuje, byśmy o tym dyskutowali i by dzięki temu dokonało się posunięcie naprzód w polskiej kinematografii. Trochę brakuje odwagi w poszukiwaniu formy, ale myślę, że to wszystko po kolei przyjdzie - tłumaczy Jabłoński w rozmowie z Dorotą Kołodziejczyk. Nowymi autorami, które mogą zmienić polskie kino są: Leszek Dawid, Xawery Żuławski, Maciek Pieprzyca.


W audycji można usłyszeć także korespondencję z Berlinale 2014 oraz recenzje premier: "Robocop", "Goltzius & The Pelican Company", "Matterhorn", "Ona", "Smak curry", "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego z Marcinem Dorocińskim w roli głównej. Posłuchaj całego "Magazynu bardzo filmowego".
W studiu Jedynki gościł Artur Cichmiński, dziennikarz, krytyk filmowy i publicysta.
"Magazyn bardzo filmowy" poprowadził Michał Montowski .

sm/asz

Zobacz więcej na temat: FILM kino Orły 2014