X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mariusz Wilk i "Dziennik północy": włóczęga to stan umysłu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 13:48
- Niekoniecznie trzeba poruszać się w przestrzeni, żeby się włóczyć. Można włóczyć się w czasie, na przykład wracać pamięcią do swojego dzieciństwa, patrząc na swoje dziecko. Można włóczyć się również po książkach albo w snach - mówił w Jedynce pisarz Mariusz Wilk, autor książki "Dom włóczęgi".
Audio
  • Mariusz Wilk o książce "Dom włóczęgi" (Spotkanie z mistrzem/Jedynka)
Pietrozawodsk, miasto nad jeziorem Onega
Pietrozawodsk, miasto nad jeziorem OnegaFoto: Visem/Wikimedia Commons/lic. CC

Od ponad dwudziestu lat Mariusz Wilk mieszka na północy Rosji, z dala od cywilizacji. Nie uważa jednak, by warunki do życia były tam ciężkie. - Zależy z jakiego punktu widzenia się patrzy. Rzeczywiście, zimą trzeba przynosić wodę z przerębla na jeziorze czy rąbać drewno na opał. Dla mieszczucha wydaje się to sytuacją ekstremalną, natomiast dla mnie znacznie bardziej ekstremalny jest hałas, jaki niesie ze sobą życie w mieście - tłumaczył bohater "Spotkania z mistrzem".

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Swoje przeżycia Mariusz Wilk zawarł w książkach z cyklu "Dziennik północny": "Dom nad Oniego" (2006), "Tropami rena" (2007) i "Lotem gęsi" (2012). Jeszcze w lutym ukaże się czwarty (prawdopodobnie ostatni) tom cyklu - "Dom włóczęgi". - Pojęcie "włóczęga" jest dla mnie bardziej pojęciem pewnego duchowego wałęsania się po świecie niż konkretnie w przestrzeni. Odnoszę je do języka. Nie ma dla mnie znaczenia czy są to archaizmy, czy rusycyzmy, o co zwykle czepiają się mnie krytycy, tylko "włóczę się" w języku bardzo szeroko pojętym - podkreślał pisarz.

Wywiady z twórcami na kulturalnym kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

W 2009 roku na świat przyszła pierwsza córka Mariusza Wilka, Marta Matylda. Późne ojcostwo (w wieku 55 lat) znacząco wpłynęło na jego pisarstwo. - Narodziny Martuszy przewróciły mój świat do góry nogami. Jeśliby spróbować zrekapitulować to jednym zdaniem, to powiedziałbym, że do tej pory oglądałem świat sam, a teraz próbuję to robić także jej oczami - stwierdził gość Jedynki.

Spotkanie z mistrzem na moje.polskieradio.pl >>>

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

"Spotkanie z Mistrzem" na antenie Jedynki w każdą niedzielę po godz. 22.00.

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książka jak magnes. Jak przekonać ludzi do czytania?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 03:58
W ciągu sześciu lat Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa ma przeznaczyć miliard złotych na wdrażanie swoich celów. Czy można nauczyć kogoś, że czytanie jest ważne i pożyteczne? Jak to robić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze książki 2013 roku z wielką historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 03:09
Powieść pornograficzna dla młodzieży, zastosowanie metody komiksowej w książce o II wojnie światowej i Powstanie Warszawskie jako błąd i obłęd. Wobec pewnych lektur trudno pozostać obojętnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkohol, seks i poszukiwanie wolności. Czeski Kerouac po polsku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 21:30
Jan Pelc powieścią "Będzie gorzej" zbulwersował Czechów. Po ponad 20 latach książka, uznana za biblię undergroundu, ukazała się w całości po polsku. To uniwersalna opowieść o ludziach, którzy nie mogą się odnaleźć w ramach systemu, w którym przyszło im żyć.
rozwiń zwiń