Ewa Skibińska: teatr nie jest dla mas

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:00
- W teatrze nie znam granic. Chcę iść dalej i dalej. Chcę dziwić się i przełamywać wstyd. Z reżyserami, z którymi współpracuję, opowiadamy prawdziwe historie. Taki teatr mnie interesuje - mówiła w Jedynce Ewa Skibińska, aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Audio
  • Aktorka Ewa Skibińska opowiada o swojej wizji teatru (Spotkanie z Mistrzem/Jedynka)
Ewa Skibińska podczas próby prasowej spektaklu Kronos, zrealizowanego na podstawie prywatnego dziennika Witolda Gombrowicza o tym samym tytule, na scenie wrocławskiego Teatru Polskiego przez Krzysztofa Garbaczewskiego.
Ewa Skibińska podczas próby prasowej spektaklu Kronos, zrealizowanego na podstawie prywatnego dziennika Witolda Gombrowicza o tym samym tytule, na scenie wrocławskiego Teatru Polskiego przez Krzysztofa Garbaczewskiego. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Z jednej strony kreacje u wybitnych reżyserów teatralnych - takich jak Krystian Lupa, Jerzy Jarocki i Jan Klata, z drugiej - udział w popularnych produkcjach telewizyjnych. Aktorka zagrała m. in. w serialach "Na dobre i na złe" oraz "Pierwsza miłość". Ale najbardziej przejmujące postaci stworzyła w teatrze - m. in. w "Prezydentkach", "Ziemi obiecanej", w "Śnie nocy letniej" i "Titusie Andronicusie".

- Tylko wtedy warto wychodzić na scenę, kiedy widz ma szansę poczuć prawdziwe emocje. Nawet jeśli nie są one przyjemne - mówiła Ewa Skibińska. - Sama będąc widzem lubię historie, które obnażają moje emocje i słabości, intrygują mnie i dogłębnie poruszają. Po obejrzeniu dwóch części "Nimfomanki" długo nie mogłam dojść do siebie. Ale na tym chyba polega obcowanie ze sztuką - dodała.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Współpraca z wizjonerami współczesnego teatru często polega na łamaniu tabu, przekraczaniu granic i szokowaniu. Dlatego dla części aktorów jest to duże wyzwanie. Ale nie dla bohaterki "Spotkania z mistrzem". - Strach towarzyszy mi w życiu codziennym, ale najmniej w teatrze. Na scenie czuję się bezpieczna - opowiadała aktorka. - Pracuję w grupie ludzi, przed którymi do końca mogę się obnażyć. I nawet jeśli uważa się, że gram w ryzykownym repertuarze, u ryzykownych reżyserów, to ten strach jest fajny. Jest podnietą - podkreślała Ewa Skibińska.

Spotkanie z Mistrzem na moje.polskieradio.pl >>>

W grudniu 2013 roku w Teatrze Polskim odbyła się premiera "Kronosa", w reżyserii nagrodzonego Paszportem "Polityki" Krzysztofa Garbaczewskiego. Ewa Skibińska w spektaklu wciela się w Postać. - Użyliśmy książki jako klucza, pokazaliśmy własne wspomnienia i własne dzienniki - opowiadała aktorka. - Artystom nie wystarcza już literatura. Wszyscy chcemy pisać, chcemy mówić własnym głosem. I od tego właśnie jest teatr. Teatr artystyczny, elitarny. Nie dla mas - tłumaczyła.

Rozmawiała Dorota Kołodziejczyk.
"Spotkanie z Mistrzem" na antenie Jedynki w każdą niedzielę po godz. 22.00.

kul/ pg

Czytaj także

Marcin Perchuć: wszystko zaczęło się od Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 10:20
Gra w Teatrze Montownia i Powszechnym, występował w wielu serialach, ale ukształtowała go... Jedynka. Marcin Perchuć nie omieszkał o tym wspomnieć podczas wizyty w audycji "Kultura w Radiowej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nina Andrycz. "Bez pamięci kochałam tylko raz"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 13:00
"Bardzo się podobałam mężczyznom, miałam wielu przyjaciół, wśród nich oddanych i wiernych, ale naprawdę kochałam tylko raz. On był nie do osiągnięcia, świetnie ożeniony z ideałem kobiety" - o swoim życiu, pracy i spotkaniach z wielkimi tego świata Nina Andrycz opowiadała na kilka lat przed śmiercią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W lochach Warszawy drzemie niezwykła historia miasta

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 04:47
Stare Miasto w Warszawie, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest miejscem szczególnym. W ostatnim czasie wyremontowano staromiejskie piwnice, które stały się atrakcją dla turystów oraz źródłem wiedzy o naszej stolicy.
rozwiń zwiń