X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od tulipanów po bajaderki. Co zawdzięczamy Turkom?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 05:35
Goździki, tkaniny, ciastko bajaderka, tulipany i picie klawy - wszystko to mamy dzięki Turkom. W związku z Dniem Tureckim na antenie radiowej Jedynki "Magazyn sztuk wszelkich" był poświęcony kulturze tego kraju.
Audio
  • Dalekie sąsiedztwo, bliskie wspomnienia (Magazyn sztuk wszelkich/Jedynka)
Od tulipanów po bajaderki. Co zawdzięczamy Turkom?
Foto: Glow Images/East News

W Stambule w Muzeum SakipSabaci zainaugurowano wystawę "Dalekie sąsiedztwo - bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich". Na ekspozycji znalazło się blisko 400 eksponatów z 30 polskich muzeów, kolekcji prywatnych, kościołów i bibliotek.
- Staraliśmy się pokazać rzeczy najważniejsze i atrakcyjne wizualnie - mówi Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Na wystawie znalazły się m.in. tkaniny, które stanowiły nieodzowny element polskiej garderoby i wnętrz, dokumenty, części uzbrojenia i oporządzenia konnego.

Stambuł: Kloss i Bond nie mogli się spotkać na Krytym Bazarze >>>

Dyrektor przyznaje, że co jakiś czas trzeba przypominać ślady kultury tureckiej w Polsce, które w miarę upływu lat się zacierają. Pasy kontuszowe, polski kostium, picie kawy, ciastko bajaderka, tulipany, goździki, to tylko niektóre z artefaktów kultury, wiążące nas z Turcją. - To, co przybliża nam Turcję, to literatura turecka, która pojawia się w Polsce. Sporo osób lubi Orhana Pamuka i Elif Safak, więc myślę, że w ten sposób kultura turecka do nas ciągle dociera - wyjaśnia dyrektor MN.

Nie tylko Pamuk - literatura turecka znów na polskich półkach >>>
Wydarzenia sprzed roku w tureckim parku Gezi pokazały jak silny jest nurt sztuki alternatywnej, w której prym wiedzie muzyka. Jak podkreśla prowadząca program, artyści nie porzucają tradycji, a dbają o nią, jednocześnie buntując się przeciwko władzy. Na ten temat rozmawialiśmy z Januszem Szprotem, który od ponad 20 lat mieszka w Ankarze, gdzie wykłada muzykologię. Znany polski jazzman jest również zaangażowany w życie kulturalne Turcji.

Ensamble Sarband - polsko-tureckie spotkanie głosów i światów >>>
- Turcy bardzo pielęgnują tradycję, bo jest ona ich kluczem do tego, by w dobie internetu i postmodernizmu zachować swoją tożsamość. Charakterystyczną cechą muzyki tureckiej jest to, że Turcy są bardzo otwarci na wszystkie wpływy, zarówno ze wschodu i zachodu, zachowując przy tym za wszelką cenę oryginalność - mówi Michałowi Żakowskiemu znawca współczesnej kultury tureckiej, Janusz Szprot. Jak dodaje, powtarzają w ten sposób to, co się działo w historii ich kultury od wieków.


- W parku Gezi młodzi ludzie chcieli pokazać, że nie odpowiada im mainstream, ani imperializm kulturalny. Myślę, że w kulturze zachodu nie ma już takiej sytuacji, kiedy istnieje coś takiego jak bunt czy pokazanie jakiegoś alternatywnego sposobu na przeżywanie świata, na styl życia, na myślenie o kulturze czy tworzenie, a w Turcji to się dzieje - podkreśla muzykolog.

Błękitny Meczet i Hagia Sofia - historia świątyń >>>
Czy Turcja w czasach, gdy mówi się o niej jako o potędze gospodarczej zaczyna czuć się bardzo dobrze w świecie sztuki współczesnej i awangardowej? Posłuchaj całej audycji.
Audycję "Magazyn sztuk wszelkich" poprowadziła Anna Stempniak.
sm

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura Turcja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czarne koty i reporterzy bez fikcji

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 21:44
O reportażystach, ich życiu i pasji opowiada autorka książki "Reporterzy bez fikcji" - Agnieszka Wójcińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak Turek dwa bratanki? Niezwykły splot wspólnych dziejów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 05:48
Polaków i Turków łączą setki lat wspólnej historii. Każdy, kto w to wątpi przez najbliższy rok będzie miał szansę przekonać się o prawdziwości tego twierdzenia. Właśnie rozpoczął się Rok Polsko-Turecki, który jest świetną okazją do poznania kraju Ataturka.
rozwiń zwiń