Subtelny film o najważniejszych sprawach. "Witaj w Klubie"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 10:30
Przed nami znakomity, pod względem premier filmowych, tydzień. Obsypany Oscarami "Witaj w Klubie", nagrodzony Złotym Niedźwiedziem film "Pozycja dziecka", "Obietnica" i "Ocalony" to tylko niektóre z tytułów.
Audio
  • Najważniejsze wydarzenia filmowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
Kadr z filmu Witaj w klubie
Kadr z filmu "Witaj w klubie"Foto: Focus Features/Anne Marie Fox

"Witaj w klubie" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia człowieka, który nie zamierza żegnać się z życiem. Ron żyje z dnia na dzień. Dużo pali i pije, lubi kobiety i rodeo. Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV to dla niego szokujący wyrok, z którym nie chce się pogodzić. Jedzie do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie queerowego transseksualisty Rayona. Ten pozornie niedobrany duet wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku.

Odtwórcy głównych męskich ról: Matthew McConaughey i Jared Leto zostali nagrodzeni Oscarami za swoją grę. Również charakteryzacja w filmie została doceniona statuetką. Akcja filmu "Witaj w klubie" rozgrywa się w Dallas. Główny bohater filmu musi zmierzyć się z charakterystycznym dla lat 80. przekonaniem, że na wirusa HIV chorowali jedynie homoseksualiści. - Ten film zrywa z tym i pokazuje dziwną sytuację, która jest dramatyczna, bo człowiek, który nie tylko nie jest homoseksualistą, ale jest homofobem, jest nosicielem wirusa. Sprawa jest dramatyczna w jego przypadku - komentuje Janusz Wróblewski .

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Zdaniem krytyka, film ten ma dwie historie i dwa poziomy odbioru i interpretacji. - Pierwsza to jest opowieść psychologiczna, czyli o tym, co czuje człowiek, który się dowiaduje, że jest śmiertelnie chory i próbuje sobie z tym w jakiś sposób poradzić. To również historia o samopoznaniu, zweryfikowaniu samego siebie, tożsamości i swojego światopoglądu przez to, że się styka z tym, czego się nienawidził - opowiada Janusz Wróblewski.
Według krytyka, kolejną warstwą jest film społeczny, który opisuje Amerykę, a konkretnie Teksas w połowie lat 80. minionego wieku. - To historia o walce z koncernem farmaceutycznym, który jest bardzo sprzedajny, skorumpowany i działa przeciwko pacjentom, ludziom, których ma leczyć. Ron to człowiek, który bierze los w swoje ręce i wymierza policzek Goliatowi, którym jest koncern - dodaje Wróblewski.

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

- Dzięki tej roli stałem się bardziej krytyczny wobec autorytetów, zwłaszcza politycznych. Już tak łatwo jak kiedyś nie przekonują mnie deklaracje - opowiada Matthew McConaughey, odtwórca głównej roli w filmie. Jak dodaje, działania Rona sprawiły, że Amerykanie dostrzegli problemy osób, które są nosicielami wirusa HIV.

W programie m.in.: wywiad z Matthew McConaughey, laureatem Oscara za główną męską w filmie "Witaj w klubie". Joanna Sławińska i jej gość Janusz Wróblewski zrecenzowali też nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w ubiegłym roku rumuński film "Pozycja dziecka", a także dramat "Obietnica" Anny Kazejak-Dawid o miłości nastolatków w dobie Facebooka oraz amerykański dramat wojenny "Ocalony" z Ericiem Baną. W Magazynie także o nowym filmie Borysa Lankosza " Ziarno prawdy" i o akcji edukacyjnej "Filmoteka Szkolnej".

"Magazyn bardzo filmowy" poprowadziła Joanna Sławińska.

sm/ag

Zobacz więcej na temat: FILM Jared Leto kino

Czytaj także

Wędrówka w poszukiwaniu domu. Najnowszy film braci Coen

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 16:30
"Co jest grane, Davis?" to opowieść o nie najlepszym muzyku folkowym. W obrazie występują prawdziwi muzycy, m.in. Justin Timberlake.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angielski humor, czyli narodowe przywary w krzywym zwierciadle

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 14:00
- Kluczową sprawą w brytyjskim poczuciu humoru jest to, że trzeba mieć wielki dystans do siebie. Nawet jeśli są tematy tabu, na Wyspach bardzo dobrze wiedzą jak łamać kolejne bariery poprawności politycznej - mówił dziennikarz John Beauchamp w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2014 - "Ida" najlepszym filmem, Kulesza i Ogrodnik - aktorami

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 09:30
Polskie Nagrody Filmowe Orły zostały wręczone po raz 16. Najwięcej statuetek zebrały filmy "Papusza", "Ida" i "Chce się żyć". Goście uroczystości przypięli do strojów błękitno-żółte kokardki na znak solidarności z Ukrainą.
rozwiń zwiń