Polska odkrywa Polę Negri. Nasza gwiazda z dawnych lat wciąż intryguje

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:11
Niezwykle inteligentna, pracowita, piękna, z temperamentem. Kochali się w niej Chaplin i Valentino. Śpiewała, grała w filmach niemych i dźwiękowych, zawładnęła kinem europejskim i Hollywood, a w Polsce pozostaje zapomniana. Zapomniana czy nieodkryta?
Audio
  • Andrzej Kołodyński i Mariusz Kotowski o karierze i życiu Poli Negri (Kultura w radiowej Jedynce)
Pola Negri, polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego
Pola Negri, polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/audiovis.nac.gov.pl

Mariusz Kotowski, dokumentalista i amerykański reżyser polskiego pochodzenia, kilka lat pracował nad dokumentem "Życie jest snem w kinie: Pola Negri". Jak podkreśla w rozmowie z Michałem Montowskim, niewielu Polaków zdaje sobie sprawę kim Pola Negri naprawdę była. Krąży o niej masa legend, ale nie towarzyszy im wiedza o wybitnych rolach i dorobku Apolonii Chałupiec. - To nazwisko ma siłę. Istnieje nawet tyle lat po jej śmierci bez poparcia dokumentacji, książek czy filmów - mówi Kotowski.

Pola Negri wystąpiła w ponad 60 filmach amerykańskich, francuskich i niemieckich, śpiewała, mówiła w pięciu językach. W 1917 wyjechała z Polski do Berlina, gdzie zagrała w najlepszych filmach w karierze: "Oczy mumii Mia", "Carmen", "Madame du Barry" czy "Sumurun". Andrzej Kołodyński, redaktor naczelny miesięcznika "Kino" dodaje, że w latach 20. Negri weszła do Hollywood już w blasku sławy gwiazdy europejskiej, ale dalsza kariera nie przebiegała tak gładko. - Wiedziała czego od niej tam oczekują, więc weszła z rozmachem. To był okres przejścia z kina niemego do dźwiękowego i trzeba przyznać, że była wspaniała w ruchu w kinie niemym, ale być może nadekspresyjna, jak na wymogi kina dźwiękowego - mówił.

Lipno: stąd w wielki świat wyruszyła Pola Negri >>>

Większość jej ról to kobiety, które należą do kręgu tak zwanego dobrego towarzystwa, ale wywołują skandale, wpadają w sidła niepohamowanej mrocznej miłości, giną tragicznie. - To było kino popularne, harlequin tamtych czasów, szereg aktorek to powtarzało - dodał Kołodyński. Zresztą takie "powieściowe" podejście do miłości widać także w życiu osobistym Negri - o romansach z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino wiedzieli wszyscy, a jej notatki i zapiski pełne są uniesień.

Wywiady z ludźmi kultury w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Szczegóły czytelnicy odnajdą w wydanej właśnie książce Mariusza Kotowskiego "Pola Negri. Legenda Hollywood". - To są materiały, które ona pisała do różnych gazet, artykuły, wywiady, zawarta jest też jej książka. Takie rzeczy powinny być znane w Polsce - mówi Kotowski w "Kulturze w radiowej Jedynce" .

Co o Poli Negri pisali znani kochankowie? W jaki sposób budowała swój wizerunek? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

(asz, pg)

Czytaj także

Fotoradar Lata z Radiem: stąd w wielki świat wyruszyła Pola Negri

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:47
- W swoim pamiętniku Pola bardzo czule wspomina okres dzieciństwa spędzonego w Lipnie. Bawiła się nad naszą rzeczką, lubiła wdrapywać się na wysokie drzewa i wypatrywać stamtąd wielkiego świata. Była takim niespokojnym duchem - mówiła w Jedynce Dorota Łańcucka, burmistrz Lipna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nikt nie zrobi filmu o Polakach, jeśli sami o sobie nie potrafią"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 13:00
- Zdawałem sobie sprawę, że jeśli nie zrobię tego filmu, to niedługo Pola Negri będzie znaną w świecie Niemką, a nie Polką. To jest historyczny dokument - powiedział w Jedynce reżyser Mariusz Kotowski. Jego film jest prezentowany na IV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, któremu patronuje Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pola Negri - polska królowa Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 05:40
Apolonia Chałupiec dała się poznać szerszej publiczności jako Pola Negri, aktorka, która podbiła Hollywood i wiele męskich serc. Urodziła się 3 stycznia 1897 roku.
rozwiń zwiń