Jerzy Trela: przynajmniej jednego człowieka czegoś w życiu nauczyłem

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 20:37
Nauka związana jest z kwestią Adolfa z "Dziadów", który wybitny polski aktor wygłaszał w teatrze podczas programu "Monologi". Złożyły się na niego utwory Adama Mickiewicza, Stanisława Wyspiańskiego i Cypriana Kamila Norwida, w legendarnych spektaklach Konrada Swinarskiego i Jerzego Grzegorzewskiego.
Audio
  • Jerzy Trela: przynajmniej jednego człowieka nauczyłem czegoś w życiu (Spotkanie z mistrzem/Jedynka)
Jerzy Trela
Jerzy TrelaFoto: PAP/Archiwum/Adam Warżwa

Podczas jednego ze spektakli na widowni w pierwszym rzędzie siedział chłopak z dziewczyną. - Mówił do niej, był bardzo rozbawiony, na proscenium postawił puszkę coca-coli. Widocznie ją zaprosił, chciał się popisać - wspominał Trela. W tym czasie aktor miał wygłosić monolog, w którym konieczne jest skupienie widza, sprowokowanie go do myślenia. - Niewiele się zastanawiając podszedłem wolnym krokiem do puszki. Stanąłem tak, żeby nie wyrządzić nikomu krzywdy, a że kiedyś grałem w zośkę to wiedziałem, jak się kopie. Kopnąłem puszkę tak mocno, że wyleciała nad głowami widzów i spłaszczyła się na ścianie - powiedział Trela w audycji "Spotkanie z mistrzem". Aktor przyznał, że to było dla niego niesamowite przeżycie.

Spotkanie z mistrzem - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Już po spektaklu wspomniany chłopak podszedł do Treli ze łzami w oczach i przeprosił za swoje zachowanie. - Czegoś nauczyłem jednego człowieka, przynajmniej jednego - mówił aktor w radiowej Jedynce.

Trela przyznał w rozmowie z Dorotą Kołodziejczyk, że jeszcze w czasach liceum naiwnie uwierzył w słowa Stanisława Wyspiańskiego, który w "Wyzwoleniu" ironizuje z teatru jako świątyni sztuki. - Wierzę w to do dzisiaj, bo teatr ma możliwość skupiania wszystkich dziedzin sztuki. Jeśli tworzą harmonię, to mamy dobry teatr - powiedział aktor.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Jerzy Trela tłumaczył, że w życiu prywatnym jest małomówny. - Uchodzę za taką osobę. Ale gdy się rozgadam, to nie można mi przerwać - powiedział. Natomiast zawodowo był i jest rozmowy. - Dosyć dużo gadałem i gadam całe życie na scenie - powiedział. Jego zdaniem, milczenie jest czasem złotem, nie tylko w życiu, ale również na scenie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

tj/asz

Czytaj także

Potrafi zagrać nawet zsiadłe mleko. Jan Peszek, aktor odważny i elastyczny

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 01:00
- Nie lubię letnich sytuacji. Lubię letnie albo gorące, ekstremalne, bo w nich odbija się człowiek. Przygoda aktorska jest dla mnie ciągle niezwykle pociągająca, bo daje mi możliwość zaglądania w ekstremalne sytuacje ludzkie - mówił aktor i reżyser w Jedynkowym "Spotkaniu z mistrzem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Gierymski - genialny outsider polskiej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 19:40
- To jeden z najbardziej bezkompromisowych i niezależnych artystów swojej epoki. Nigdy nie podporządkował się narzuconym z góry konwencjom stylistycznym - mówi Ewa Micke-Broniarek, kustosz i kuratorka wystawy poświęconej malarzowi Aleksandrowi Gierymskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelski pisarz Uri Orlev: jestem polskim patriotą

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:59
- Do dziś, gdy widzę polską flagę, czapkę rogatywkę lub orła z koroną, to się wzruszam. Nawet gdybym chciał, nie mógłbym tego zmienić - powiedział w radiowej Jedynce Uri Orlev. Jak jednak tłumaczył, Polska zdradziła go podczas wojny.
rozwiń zwiń