Życie jest opowieścią. Gabriel Garcia Marquez i jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 12:30
Gabriel Garcia Marquez był urodzonym gawędziarzem. Uwielbiał opowiadać i z najdrobniejszych sytuacji snuć anegdoty. - Te anegdoty urastały pod jego palcami jak ciasto - opowiada tłumacz, Carlos Marrodan Cassas.
Audio
  • Gabriel Garcia Marquez, czyli urodzony gawędziarz (Kultura w radiowej Jedynce)
Plakat Noblisty Gabriela Garcii Marqueza na budynku Biblioteki Narodowej w Bogocie, Kolumbia.
Plakat Noblisty Gabriela Garcii Marqueza na budynku Biblioteki Narodowej w Bogocie, Kolumbia.Foto: EPA/Leonardo Muńoz

W 1982 roku Gabriel Garcia Marquez został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu Szwedzka Akademia napisała, że nagrodę otrzymał za "powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu". Sam pisarz był zdania, że opisuje rzeczywistość, a nie świat fantazji.
- To jest inna od naszej rzeczywistość, a tym bardziej jego - karaibskiego wybrzeża Kolumbii. Miał rację, mówiąc, że jedynie opisuje rzeczywistość, ale jak się wczytać w przestrzeń, w jakiej porusza się Gabriel Garcia Marquez, to zobaczymy, że jest ona mała - komentuje Carlos Marrodan Cassas.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Prowadząca program uzupełniła, że pisarz był zdania, że zapisuje jedynie to, co opowiadała mu jego babka, która traktowała wszystko jakby zdarzyło się naprawdę. - Rzeczywiście wielokrotnie powtarzał, że miał wspaniałe dzieciństwo, bo miał znakomitych dziadków, którzy faszerowali go różnymi opowieściami i że właściwie on został pisarzem dzięki nim. Właściwie wszystko to, co napisał, to historie jego dziadka i babci, więc w jego twórczości jest wiele wątków rodzinnych - dodaje tłumacz.
Termin realizmu magicznego jest stosowany nie tylko w odniesieniu do prozy iberoamerykańskiej, choć z nią jest najbardziej kojarzony. - Gdy w latach 60. ta proza zaczęła docierać do Europy poprzez książki takich pisarzy jak: Alejo Carpentier, Julio Cortazar, Carlos Fuentes, Gabriel Garcia Marquez i Vargas Llosa próbowano to jakoś zaszufladkować. Zarówno czytelnicy, jak i krytycy czuli, że jest to proza, która wyrasta z pnia literatury europejskiej, ale wnosi jakąś specyficzną atmosferę, coś zupełnie innego - opowiada Carlos Marrodan Cassas.
Realizm magiczny miał oznaczać literaturę, w której świat rzeczywisty i nierzeczywisty, przenikają się wzajemnie, są nierozłączne. Proza ta nie zawsze znajduje zwolenników, bo część osób narzeka na duże zagęszczenie podobnie nazywających się postaci, co utrudnia zrozumienie głównego wątku tego typu książek. - Trzeba tej literaturze się poddać, nie wolno iść pod nią, tylko trzeba ulec jej czarowi i w pewnym momencie wszystko zacznie się układać - poleca tłumacz.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Podobnego zdania jest krytyk literacki. - Literatura jest od przetwarzania, oddawania ducha narodu i miejsca, nastroju, tego, co się dzieje między ludźmi. Dla mnie Marquez jest modelowym pisarzem, bo widać, że jego cieszy opowiadanie - mówi Leszek Bugajski. Jak dodaje, nie bez znaczenia jest jego droga do pisarstwa, która prowadziła przez dziennikarstwo. - Pewno miał powyżej uszu codzienności, rzetelnego opowiadania co i jak się zdarzyło. W którymś momencie to wybuchło, pewna radość opowiadania, tworzenia historii i świata - opowiada Leszek Bugajski.

Nie żyje Gabriel Garcia Marquez >>>

Gabriel Garcia Marquez to jeden z największych pisarzy XX wieku. Kolumbijczyk jest autorem takich książek jak "Sto lat samotności" (1967), "Jesień patriarchy" (1975) czy "Miłość w czasach zarazy" (1985). Pisarz zmarł 17 kwietnia w Meksyku w wieku 87 lat.

Audycję "Kultura w radiowej Jedynce" prowadziła Anna Stempniak.

sm, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł Gabriel Garcia Marquez. "Gabo umarł. Jesteśmy smutni"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 23:59
Laureat Literackiej Nagrody Nobla przez niemal całe życie był związany z Hiszpanią. Przemieszkał w Barcelonie 6 lat i stamtąd pochodzi jego agentka literacka, Carmen Balsells.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Marquezie: pisarz polityczny, ale nie agitator

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 17:38
Największą sławę przyniosła mu powieść "Sto lat samotności", sprzedawana na całym świecie w wielomiolionowych nakładach. W czwartek w Meksyku zmarł Gabriel Garcia Marquez. Wybitny pisarz, który w 1982 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meksyk pożegnał Gabriela Garcię Marqueza

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 10:07
Miłośnicy pisarza ustawili się w ponad 400-metrowej kolejce żeby oddać hołd nobliście. Prochy literata wystawiono w Pałacu Sztuk Pięknych w centrum stolicy kraju. Czytelnicy przynieśli mu, jego ulubione, żółte kwiaty. Wierzył, że przynoszą mu szczęście.
rozwiń zwiń