Komiks w wersji dźwiękowej. "Conan Barbarzyńca" z Nergalem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 02:44
- Robiąc słuchowisko z komiksu mamy wystarczająco dużo swobody, by było to wielkim wyzwaniem, a jednocześnie dawało nam pole do popisu - mówi Michał Szolc. Producent komiksów opowiadał w radiowej Jedynce o pracy nad słuchowiskiem "Conan Barbarzyńca. Królowa Czarnego Wybrzeża".
Audio
  • Bobrowski i Nergal w "Conanie Barbarzyńcy" (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Prace nad przygotowaniem słuchowiska Conan Barbarzyńca. Królowa Czarnego Wybrzeża
Prace nad przygotowaniem słuchowiska "Conan Barbarzyńca. Królowa Czarnego Wybrzeża"Foto: dzięki uprzejmości Sound Tropez Studio

Postać Conana Barbarzyńcy stworzył Robert E. Howard w latach 30. XX wieku. Na podstawie serii opowiadań fantasy powstały filmy, seriale, komiksy oraz gry komputerowe. - Najbardziej kojarzymy go, niestety, z filmem z Arnoldem Schwarzeneggerem , a aktor ten nie do końca oddaje charakter tej postaci. Postać Howarda nie jest takim tępym osiłkiem, bo Conan jest dużo bardziej bystry i inteligentny niż moglibyśmy to sobie wyobrażać na postawie kreacji Arnolda - komentuje Michał Szolc, producent słuchowisk na postawie komiksów.
Słuchowisko "Conan Barbarzyńca. Królowa Czarnego Wybrzeża" powstało nie na podstawie książki Howarda, a na podstawie komiksów. - Po "Żywych trupach" bardzo nam się spodobała metoda udźwiękowienia komiksów, czyli stworzenie na postawie komiksów świata dźwiękowego i wciągnięcie słuchacza w obrazy, które my wyrażamy za pomocą dźwięków - mówi producent.

fot.
Magdalena Boczarska (Belit) fot. dzięki uprzejmości studia Sound Tropez

Jaka jest różnica w przypadku przygotowywania słuchowiska na bazie komiksu? Michał Szolc podkreśla, że w przypadku książki są znacznie bardziej ograniczone możliwości adaptacyjne. - Gdy bierzemy na warsztat komiks, to nasza kreatywność jest w zasadzie nieograniczona. Trzymamy się warstwy fabularnej przedstawionej w komiksie, musimy do niej dopisać narrację i dopisać większość dialogów - wyjaśnia producent.
Jak dodaje, w przypadku realizacji słuchowiska na postawie książki jest podobnie jak z ekranizacją książki - czytelnicy mają już pewne wyobrażenie odnośnie do postaci, podczas gdy realizatorzy wprowadzają swoją wizję. Mogą one być zgodne lub wykluczające się. - Takie jest ryzyko tworzenia nowego dzieła na podstawie czegoś - każdy ma już jakieś wyobrażenie. Na pewno w tym kontekście najtrudniejszą naszą produkcją jest "Thorgal" - opowiada producent.

fot.
Szymon Bobrowski (Conan) fot. dzięki uprzejmości studia Sound Tropez

KULTURA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Dźwiękowa adaptacja komiksu Briana Wooda z 2012 roku obejmuje 6. zeszytów, opisujących historię pełnego namiętności i pasji spotkania Conana i królowej piratów, Belit oraz ich wyprawy do krainy Argos. W słuchowisku "Conan Barbarzyńca. Królowa Czarnego Wybrzeża" występują mi.in. Szymon Bobrowski (Conan), Magdalena Boczarska (Belit), Krzysztof Banaszyk (Narrator), Piotr Zelt (N'Gora), Dymitr Hołówko (N'Yaga). W roli Kapitan Gwardii usłyszymy Adama Nergala Darskiego, który pierwszy raz bierze udział w takim projekcie.

Przełożenie komiksu na dźwięki nie jest natomiast debiutem w wypadku studia Sound Tropez. Miłośników tego gatunku zachwycili już słuchowiskami na podstawie kultowych "Thorgala" i "Żywych trupów" .

"Żywe trupy" na antenie Jedynki - posłuchaj wybranych fragmentów >>>

Jaka jest historia wykorzystania w słuchowisku głosu Adama Nergala Darskiego? Jak rynek francuski przyjął słuchowisko "Żywe trupy"? Posłuchaj całej rozmowy.

"Rozdroża kultury" poprowadziła Anna Stempniak.

sm/ag

Czytaj także

"Żywe trupy": jeśli lubisz się bać, słuchaj przed północą

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 13:08
- Tak naprawdę ten komiks nie jest o zombie, lecz o ludzi, którzy przeżyli. Im dalej w las, tym ważniejsze stają się interakcje między ludźmi - powiedział w Jedynce producent radiowego słuchowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Mleczko: smutne historie? To nie na moje zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 18:30
W dzieciństwie czytając wielokrotnie ulubione książki omijał fragmenty, w których ginął bohater. - Jestem za delikatny na takie sprawy, zbyt wrażliwy. Do dziś mi to zostało i odmawiam, gdy żona ciągnie mnie na film, który się źle kończy. Uważam, że sztuka nie powinna nadmiernie człowieka maltretować - powiedział w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w komiksie. "O historii można mówić w sposób nowatorski"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 12:04
- Poprzez komiks chcieliśmy trafić do ludzi młodych, zainteresować ich historią, pokazać, że można o niej mówić w sposób niebanalny - powiedziała w "Sobocie z Jedynką" Katarzyna Utracka, historyk i jurorka konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje "Thorgal" w wersji dźwiękowej. "To duże wyzwanie, ale się nie boimy"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 14:08
Jacek Rozenek w tytułowej roli, Mirosław Czyżykiewicz jako narrator, niezwykłe efekty dźwiękowe oddające atmosferę komiksowej zimowej krainy - to tylko niektóre atuty słuchowiska realizowanego na podstawie komiksu "Thorgal". O nagraniach i tworzeniu efektów dźwiękowych twórcy opowiadali w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń