Jan Paweł II jako drogowskaz. "Santo Subito" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 12:08
Film "Jan Paweł II – Santo subito. Świadectwa świętości" jest opowieścią nie tylko o uzdrowieniach i dowodach jego świętości, ale również o spotkaniach, za sprawą których papież zmieniał świat. Były one ważne w życiu pojedynczych ludzi, których głosu możemy posłuchać w dokumencie.
Audio
  • Najważniejsze wydarzenie filmowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
Przedstawimy historie ludzi, którzy doświadczyli spotkania z papieżem. Często było to dla nich zaskoczenie, Boże zaskoczenie, które jednak zaowocowało zmianą życia  powiedział ks. Sławomir Oder, tłumacząc ideę filmu.
"Przedstawimy historie ludzi, którzy doświadczyli spotkania z papieżem. Często było to dla nich zaskoczenie, Boże zaskoczenie, które jednak zaowocowało zmianą życia" – powiedział ks. Sławomir Oder, tłumacząc ideę filmu.Foto: Little Film Roma/udostępnione w ramach patronatu

Krytyk filmowy, Artur Cichmiński jest zdania, że dokument Piotra Dziubaka spodoba się wszystkim, którzy Jana Pawła II cenili. - Jest on na pewno dla osób głęboko wierzących oraz tych, dla których papież był nie tylko osobowością, ale również pewnym drogowskazem. Ten film to potwierdza - mówi dziennikarz.
Dokument fabularny prezentuje szerokie spojrzenie na kwestię uzdrowienia. - Nie chodzi tylko o przypadki, związane z powrotem do zdrowia. W filmie jest też świadectwo młodej, włoskiej dziennikarki, która dzięki spotkaniu z papieżem odnalazła swoją wiarę i zrozumiała kim jest - mówi Piotr Dziubak.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny
Podróż, która została zrealizowana w czasie powstawania filmu, odbyła się wraz z ks. Sławomirem Oderem, postulatorem procesu kanonizacyjnego papieża Polaka. - To właśnie on wciela się w postać reportera, kogoś, kto ponownie przeprowadza wirtualny proces kanonizacyjny i spotyka ludzi w odległych częściach naszego globu, szukając obecności i aktualności nauczania Jana Pawła II - wyjaśnia reżyser.
Film wszedł do polskich kin - pod patronatem radiowej Jedynki - 2 maja. W związku z premierą do Polski przyjechała Floribeth Mora Diaz, uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Uzdrowiona, której Jan Paweł II powiedział: "Wstań! Nie lękaj się" >>>

Płyty zawierające poezje i nauczanie Jana Pawła II oraz muzykę nimi inspirowaną można znaleźć na stronie sklep.polskieradio.pl >>

W "Magazynie bardzo filmowym" Artur Cichmiński i Michał Montowski rozmawiali również o innych premierach tego tygodnia. Kazachsko-niemieckiej "Lekcji harmonii" w reż. Emira Baigazina i  "Diabelskim nasieniu" Matta Bettinelli-Olpina. Przedstawili także relację ze spotkania z aktorami "Gry o tron", którzy przyjechali do Polski!

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą poprowadził Michał Montowski.

"Magazyn bardzo filmowy" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 20.10. Zapraszamy do słuchania!

(sm/asz)

Czytaj także

Buddystka, Eskimosi, chorzy - oni doświadczyli obecności Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 21:10
- Nie chodziło nam o to, by spotykać osoby, które w jakiś skomplikowany sposób opowiadałyby kim dla nich Jan Paweł II, ale znaleźć jego działanie w prostym codziennym kontekście - Piotr Dziubak reżyser filmu dokumentalnego "Jan Paweł II - Santo subito. Świadectwa świętości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzdrowiona, której Jan Paweł II powiedział: "Wstań! Nie lękaj się"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 23:59
- Dla mnie ważne jest, by moje świadectwo niosło nadzieję wielu ludziom, zarówno w moim kraju, jak i na całym świecie. Jestem szczęśliwa, że mogę nieść nadzieję chorym, szczególnie tym, w stanie terminalnym, którzy są w agonii, tak jak ja byłam - powiedziała Floribeth Mora Diaz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustaw Holoubek czyta książkę Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 16:14
W 1996 roku ukazała się niezwykła książka - "Dar i tajemnica" - napisana przez Jana Pawła II z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa. Na antenie radiowej Jedynki prezentujemy jej fragmenty w niezapomnianej interpretacji Gustawa Holoubka.
rozwiń zwiń