Maksymilian Gierymski - genialny pejzażysta i realista z duszą romantyka

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 14:06
- Uprawiał malarstwo o tzw. charakterze stimmungowym, w którym artysta starał się wykreować taki nastrój dzieła, aby widz oglądając je mógł odczuwać poczucie jedności z wszechświatem - mówiła w radiowej Jedynce Aleksandra Krypczyk, kuratorka wystawy "Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja".
Audio
  • Wystawa "Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja" w Muzeum Narodowym w Krakowie (Magazyn Sztuk Wszelkich/Jedynka)
Fragment obrazu Maksymiliana Gierymskiego pt. Ulica Kamienne Schodki w Warszawie
Fragment obrazu Maksymiliana Gierymskiego pt. "Ulica Kamienne Schodki w Warszawie"Foto: PAP/Reprodukcja

W Muzeum Narodowym w Krakowie można zobaczyć 55 prac olejnych i 55 prac na papierze autorstwa Maksymiliana Gierymskiego. Są one ułożone w 7 cykli, które prezentują najważniejsze wątki w twórczości tego artysty.

- Ekspozycja zakłada zaprezentowanie twórczości Maksymiliana Gierymskiego w zestawieniu z dziełami innych artystów związanych ze środowiskiem monachijskim, m.in. Brandta, Chełmońskiego i Chełmińskiego, a także artystów europejskich, m.in. francuskich barbizończyków. Chcieliśmy w ten sposób pokazać europejski kontekst twórczości Gierymskiego - tłumaczyła w "Kulturze w radiowej Jedynce" Aleksandra Krypczyk.

Aleksander Gierymski - genialny outsider polskiej sztuki >>>

Bohater wystawy "Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja" to starszy brat innego wybitnego malarza, Aleksandra Gierymskiego. Obaj są często są myleni albo łączeni w jedną osobę. Po ponad 100 latach ich dzieła, we wspólnym projekcie "Bracia Gierymscy", prezentują teraz Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie. Obie wystawy można zwiedzać do 10 sierpnia.
Patronem wystawy "Aleksander Gierymski 1850–1901" w Muzeum Narodowym w Warszawie jest Polskie Radio.

Rozmawiała Dorota Kołodziejczyk.

pg/ag

Czytaj także

Bracia Gierymscy na linii Kraków-Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:31
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy na temat wystawy Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, które wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie realizuje projekt "Bracia Gierymscy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe: żołnierze i malarze

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 13:18
Wielcy twórcy XIX wieku, jak Maksymilian Gierymski, stawiali sobie za punkt honoru namalowanie chociaż jednego obrazu sławiącego bohaterstwo wielkiego zrywu narodowego lat 1863-1864.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szaleństwo w obrazie. Aleksander Gierymski i tajemnica duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 03:18
"Jeśli ktokolwiek chce mnie zrozumieć, powinien uważnie patrzeć na moje obrazy". Pod tym stwierdzeniem Gustava Klimta na pewno mógłby podpisać się Aleksander Gierymski, którego retrospektywną wystawę można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Był niezwykle utalentowanym twórcą, a jakim był człowiekiem?
rozwiń zwiń