X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Reżyserka filmu "Wiera Gran": dokument ociera się o dwuznaczność

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 13:41
- Ona zawsze istnieje, bo film dokumentalny przedstawia prawdziwych ludzi, historie i sytuacje. Zawsze jakieś granice się przekracza - powiedziała w radiowej Jedynce Maria Zmarz-Koczanowicz.
Audio
  • Maria Zmarz-Koczanowicz o swoich filmach (Jedynka/Spotkanie z mistrzem)
Reżyserka filmu Wiera Gran: dokument ociera się o dwuznaczność
Foto: Agnieszka Traczewska/Studio Filmowe Largo

Nagradzana w kraju i zagranicą reżyserka jest autorką filmów dokumentalnych, takich jak "Pokolenie 89", "Kocham Polskę”, "Dworzec Gdański”, "Dzieci rewolucji", "Nie wierzę politykom", "Urząd". Jednym z jej ostatnich filmów jest "Wiera Gran". Maria Zmarz-Koczanowicz zrealizowała go wspólnie z Agatą Tuszyńską, autorką książki o posądzonej o współpracę z Niemcami pieśniarce z getta warszawskiego.

II wojna światowa - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Dokumentalistka tłumaczyła w audycji "Spotkanie z mistrzem", że pracy nad filmem o Wierze Gran towarzyszyło wiele obiekcji. - Pytanie o etykę pojawiło się już przy okazji publikacji książki Agaty Tuszyńskiej, która została zaatakowana za to, że zamieściła w niej wszystkie wątpliwości. Wraca to też w filmie. Jednak żeby opisać niejednoznacznego bohatera, jakim jest Wiera Gran, trzeba było wszystko o nim powiedzieć - podkreśliła reżyserka.

W filmie pojawiają się nagrania z ostatnich lat życia Wiery Gran, które zrobiła Agata Tuszyńska. Wykorzystano je, choć bohaterka filmu prosiła, by jej nie nagrywać. Zdaniem Zmarz-Koczanowicz Wiera Gran wstydziła się swojego zagraconego i nieposprzątanego mieszkania, a o wykorzystaniu tych zdjęć zdecydowało wyczucie autorów filmu. - Uważałyśmy, że te zdjęcia pokazują jej ostatni, dramatyczny okres życia. Zamknęła się i miała lęki. Gdybyśmy tego nie pokazały, to widz nie zrozumiałby do końca, jak bardzo ta kobieta czuła się zaszczuta - tłumaczyła reżyserka w rozmowie z Joanną Sławińską.

"Spotkanie z mistrzem" słuchaj na moje.polskieradio.pl

Maria Zmarz-Koczanowicz była uczennicą Krzysztofa Kieślowskiego. Zrealizowała m.in. film dokumentalny o swoim mistrzu pt. "Still alive". Podkreśliła, że zapamiętała, iż Kieślowski bardzo krytycznie wyrażał się o swoich filmach. -  Podczas analiz ze studentami pokazywał je i przekonywał nas, że nic mu się nie udało - powiedziała.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Najnowszy film Marii Zmarz-Koczanowicz pt "Nowy wspaniały świat" opowiada o środowisku Krytyki Politycznej. Będzie miał swoją premierę na konkursie polskich filmów podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Reżyserka kończy też zdjęcia do dokumentu o Adamie Michniku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

tj/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mike Leigh: mógłbym zrobić film o każdym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 18:00
- Wszystko sprowadza się do tego, że każdy z nas ma swoją historię - powiedział w radiowej Jedynce reżyser i scenarzysta Mike Leigh.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w kinach. Wyjątkowy pokaz

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 07:30
Około 100 powstańców zostało zaproszonych do Teatru Wielkiego na uroczysty pokaz filmu "Powstanie Warszawskie". Obraz powstał z fragmentów powstańczych kronik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Linda: "Psy" to kino moralnego niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 19:44
- Nie jest to jednak ten rodzaj kina, które robiliśmy ze śp. Krzysiem Kieślowskim i Agnieszką Holland. Film powstał już w tzw. nowej Polsce i mówił nie o polityce czy instytucjach, ale o ludziach, którzy zawsze są tacy sami - mówił w Jedynce Bogusław Linda.
rozwiń zwiń