Izabela Kastylijska - jedna z najpotężniejszych dam na tronie Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 04:03
Udało jej się scalić Hiszpanię i to pod jej protektoratem Krzysztof Kolumb wyruszył w podróż do Ameryki. - Izabela Kastylijska była wyjątkową osobą. Została królową w momencie, gdy nikt się tego nie spodziewał i osiągnęła to, co nie udało się żadnemu królowi przed nią - mówi C. W. Gortner, autor książki "Przysięgi Królowej".
Audio
  • Izabela Kastylijska - wyjątkowa królowa Hiszpanii (Kulturowa w radiowej Jedynce)
Izabela Kastylijska
Izabela KastylijskaFoto: Wikipedia Commons

W jaki sposób C. W. Gortner odtworzył postać Izabeli Kastylijskiej? Pisarz w rozmowie z radiową Jedynką opowiada, że przed napisaniem książki wykonał dużą ilość badań, czytał dokumenty z epoki, biografie królowej i podróżował w miejsca związane z jej osobą. - Na podstawie wszystkich znalezionych informacji staram się przygotować profil psychologiczny i emocjonalny osób, o których będę pisał. Kiedy już wiem jaką postacią była, biorąc pod uwagę dokumentację historyczną, muszę się zastanowić jak ją chcę przedstawić jako osobę - mówi autor.
Jak dodaje, pracując nad książką stara się patrzeć w "szczeliny historii". - Chcę, by to była osoba z krwi i kości, więc muszę dopowiedzieć pewne rzeczy i użyć wyobraźni, by połączyć fakty i fikcję. Zwłaszcza jej życie prywatne nie mogło i nie zostało udokumentowane, jedynie bardziej doniosłe momenty jej panowania - wyjaśnia C. W. Gortner.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

W związku ze swoim dzieciństwem, które pisarz spędził w Hiszpanii, wiele o Izabeli Kastylijskiej słyszał i bywał w zamkach, które zostały wybudowane za jej panowania. - Już wtedy zaczęła mnie fascynować jako osoba, choć muszę przyznać, że to, czego dowiedzieliśmy się w szkole było bardzo podstawowe. Im byłem starszy, tym bardziej chciałem pogrzebać w dokumentacji na jej temat i dowiedzieć się więcej - opowiada.
C. W. Gortner jest autorem powieści historycznych: serii książek o Tudorach oraz o Katarzynie Medycejskiej i Joannie Szalonej. Pisarz odwiedził Polskę z okazji wydania "Przysięgi królowej" - powieści o Izabeli Kastylijskiej.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Izabela - królowa Kastylii, doprowadziła do scalenia Hiszpanii pod jedną koroną. W wyniku rekonkwisty i modernizacji państwa Hiszpania weszła w swój "złoty wiek" i stała się potęgą. Za panowania Izabeli zwanej królową - katoliczką pokonano Maurów i odzyskano Grenadę, a także wprowadzono Świętą Inkwizycję i wygnano z Hiszpanii Żydów. To także Izabela była protektorką Krzysztofa Kolumba, którego wspierała w jego podróżach przez ocean, na zachód.
C. W. Gortner opowiadał o tym, jak pracuje nad powieściami historycznymi, które przełożono już na 21 języków. Jako pół krwi Hiszpan doskonale orientuje się w dziejach Hiszpanii i wchodzi w realia życia i panowania królowej Izabeli. Posłuchaj całej rozmowy.
"Kulturę w Radiowej Jedynce" poprowadził Michał Montowski.
sm/ag

Czytaj także

Brytyjczycy chcieli odbić Polskę Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 20:00
Na życzenie Churchilla powstał plan operacji "Unthinkable". Miała to być wojna z ZSRR w celu wyzwolenia Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyserka filmu "Wiera Gran": dokument ociera się o dwuznaczność

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 13:41
- Ona zawsze istnieje, bo film dokumentalny przedstawia prawdziwych ludzi, historie i sytuacje. Zawsze jakieś granice się przekracza - powiedziała w radiowej Jedynce Maria Zmarz-Koczanowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogrody wydarzeniem historycznym roku. Reduta Ordona druga

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 12:00
W ogólnopolskim plebiscycie internauci wybrali najlepszą inicjatywę historyczną zeszłego roku. Co podoba się Polakom?
rozwiń zwiń