Dyrektor Teatru Polskiego Radia: w słuchowisku najważniejsza jest wyobraźnia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 05:39
- Luis Bunuel powiedział, że film jest taki jak sen, a ja parafrazując tego genialnego reżysera dodam, że słuchowisko radiowe jest jak myśl. W 40-50 minutach myślimy to samo, choć każdy z nas widzi swój świat, przefiltrowany przez własne doświadczenie i własną wrażliwość oraz to, co dla nas najważniejsze, czyli wyobraźnię - stwierdził Janusz Kukuła.
Audio
  • Janusz Kukuła o festiwalu "Dwa Teatry" (Magazyn Sztuk Wszelkich/Jedynka)
Nagranie słuchowiska Światło w lesie. Od lewej: Krzysztof Stelmaszyk, Joanna Jeżewska, Danuta Stenka, Arkadiusz Jakubik
Nagranie słuchowiska "Światło w lesie". Od lewej: Krzysztof Stelmaszyk, Joanna Jeżewska, Danuta Stenka, Arkadiusz JakubikFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Już w ten weekend 14-15 czerwca odbędzie się w Sopocie XIV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry”. Podczas dwóch festiwalowych dni zaprezentowanych zostanie m.in. 21 słuchowisk. - W Sopocie zawsze jest pogoda dla wszystkich, zwłaszcza w ten niezwykły weekend, kiedy przyjeżdżają artyści, związani z Polskim Radiem i Telewizją Polską na festiwal, który dumnie nazwaliśmy "Dwa Teatry" - mówił Janusz Kukuła.
"Dwa Teatry 2014" z Jedynką >>>

''
mat. promocyjne

Kukuła przypomniał, że teatr radiowy opiera się w dużej mierze na wyobraźni. Jego zdaniem, bez niej bylibyśmy zaledwie odbiorcami bodźców zewnętrznych. - To wyobraźnia, która się zawsze łączy z marzeniami sprawia, że jesteśmy ludźmi oraz język, słowo. Zawsze najważniejsze pozostanie słowo i człowiek, który je wypowiada oraz cel, którym jest opowiedzenie pięknej historii pozostającej w sercu i pamięci - mówił reżyser.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Dyrektor Teatru Polskiego Radia tłumaczył również, że sztuka radiowa, której wielokrotnie wróżono zniknięcie z anteny trwa już prawie 90 lat. - W dodatku ciągle się rozwija, bo pojawiają się młodzi twórcy, którzy chcą pisać dla radia - podkreślił w rozmowie z Anną Stempniak. Jego zdaniem, jest to również zasługą festiwalu "Dwa Teatry".

Janusz Kukuła podziękował też Telewizji Polskiej za pomoc w przygotowaniu i realizacji imprezy  - Nie wolno zapominać, że jest to praca zespołowa bardzo wielu ludzi. Przygotowanie takiego festiwalu trwa rok - wyjaśnił dyrektor Teatru Polskiego Radia.

"Magazyn sztuk wszelkich” poprowadziła Anna Stempniak.
sm/tj

Czytaj także

"Dwa Teatry 2014" z Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 12:18
W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle udział wzięło 21 produkcji radiowych oraz 11 telewizyjnych. Zapraszamy do wysłuchania relacji z festiwalowych wydarzeń i spotkań z gośćmi w Radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń