Cezary Pazura: nikt nie jest złoty, nikt nie jest bez wad

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 15:19
- Wszystkie warunki dobrej sztuki zostały spełnione - tak o "Branczu” w reżyserii Juliusza Machulskiego mówił Cezary Pazura, który zagrał rolę Zdzisia Knechta. Aktor rozmawiał z radiową Jedynką podczas Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.
Audio
  • Cezary Pazura: nikt nie jest złoty, nikt nie jest bez wad (Kultura w Jedynce)
Cezary Pazura
Cezary PazuraFoto: Wikipedia/Jarosław Kruk

Cezary Pazura podkreśla, że sztuka "Brancz" uczy jednej rzeczy - że dla każdego jest na tym świecie miejsce i trzeba się kochać. - Bohaterowie z różnych pokoleń przy jednym stole muszą się zmierzyć ze swoją koncepcją świata. Dochodzi do bardzo śmiesznego konfliktu - powiedział.

Pazura, charakteryzując bohatera, którego gra mówił: - nikt nie jest złoty, nikt nie jest bez wad. Zdzisio chce podtrzymywać tradycje, ale sam faulował, bo zostawiał dzieci na Boże Narodzenie i robił interesy sprzedając kryształy na Węgrzech.

Polskie Radio na Festiwalu "Dwa Teatry" >>>

Aktor przyznał, że sam teraz, gdy jest starszy, często zwraca się ex cathedra do młodych ludzi mówiąc: ja w Twoim wieku w życiu takich rzeczy nie robiłem.. - A potem łapię się za głowę i mówię: hola hola, panie Pazura.

Gość radiowej Jedynki powiedział, że do tej pory nagrał 15 teatrów telewizji, 14 w latach 1992 - 2000. - Po czternastu latach przerwy robię ten 15-ty. To aż dziwne, że przez tyle lat nie miałem propozycji - dodał.

Cezary Pazura uważa, że teatr telewizji jest potrzebny. Problem stanowią jednak sprawy materialne. - Łatwiej jest przenieść gotowy spektakl do telewizji nagrywając go na kamerę i puszczając. Trudniej jest wykreować coś od początku do końca na potrzeby telewizji, bo to jest droższe - powiedział.

"Dwa Teatry 2014" z radiową Jedynką >>>

Aktor chciałby, żeby teatr telewizji pozostał teatrem telewizji. - Specjalnie dla telewizji przynosimy projekt, budujemy dekoracje, realizujemy to za pomocą kamer jako oddzielny produkt. Wolę coś konkretnie dedykowanego dla telewizji - powiedział.

Rozmawiali Anna Stempniak i Michał Montowski.

to/ag

Czytaj także

Janusz Kukuła: Teatr Polskiego Radia to dom wszystkich aktorów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 09:48
- Jeżdżą po świecie, robią wielkie kariery, grają w filmach, wychodzą na sceny, ale zawsze do nas wracają. Razem z pracownikami Polskiego Radia robimy wszystko, by czuli się u nas jak najlepiej - powiedział w radiowej Jedynce dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwa Teatry". Zbiorowa uczta teatralna sprzyja emocjom

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 16:02
- Zdumiewające są prezentacje słuchowisk podczas festiwalu, gdy w salach kinowych, przy świetnym nagłośnieniu siedzi się w fotelach i słucha. Jest nastrój, ludzie dają sobie do zrozumienia żeby było cicho, by nie przeszkadzać, żeby można było się wsłuchać - powiedział w radiowej Jedynce Sławomir Rogowski, autor słuchowiska "Upadek z trzepaka".
rozwiń zwiń