Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" dla słuchowiska radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 20:00
GRAND PRIX dla najlepszego słuchowiska otrzymuje "Królowa i Szekspir" z Marią Pakulnis w roli głównej. Adaptacji dramatu Esther Vilar dokonał Krzysztof Sielicki, a reżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Audio
  • Krzysztof Sielicki i Janusz Kukuła o nagrodzonym słuchowisku "Królowa i Szekspir" (Rozdroża kultury/Jedynka)
  • Danuta Stenka – przewodnicząca Jury w kategorii słuchowisk - o produkcjach nominowanych do konkursu (Rozdroża kultury/Jedynka)
  • Maja Ostaszewska, przewodnicząca Jury w kategorii Spektakli Teatru TV o manifestacji miłości dla teatru telewizji (Rozdroża kultury/Jedynka)
  • Leszek Dawid o nagrodzonym Grand Prix spektaklu Teatru TV - "Skutki uboczne" Petra Zelenki (Rozdroża kultury/Jedynka)
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz KukułaFoto: PR/Wojciech Kusiński

Decyzję, po wysłuchaniu 21 słuchowisk nominowanych do finału festiwalowego, podjęło jury w składzie: Danuta Stenka – przewodnicząca, Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa, Tadeusz Dąbrowski, Jerzy Gruza, Edward Pałłasz.

Słuchowisko "Królowa i Szekspir" zostało zgłoszone przez Program I Polskiego Radia.

"Dwa Teatry 2014" z radiową Jedynką >>>

Z przyjemnością informujemy także o Nagrodzie Honorowej im. Krzysztofa Zaleskiego dla Waldemara Modestowicza. Reżyser słuchowisk "Abrakadabra", "Lala", "Ryszard III. Gra o tron", "Upadek z trzepaka" został wyróżniony za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności.

"Jeśli troska o słowa zniknie, będziemy bełkotać". Pszoniak z Wielką Nagrodą "Dwóch Teatrów" >>

Dzięki nominacji radiowej Jedynki Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską otrzymuje Łukasz Lewandowski za rolę Akwizytora w słuchowisku "Abrakadabra" w reżyserii Waldemara Modestowicza.

Łukasz
Łukasz Lewandowski Fot. Grzegorz Śledź/PR

DWA TEATRY - SOPOT 2014 - relacje w Polskim Radiu >>

Ponadto docenione zostało słuchowisko "Andy" w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Nagrodę im. Janusza Hajduna za jego realizację akustyczną otrzymał Andrzej Brzoska, a Nagrodę aktorską za rolę męską - Adam Woronowicz, który wcielił się w tytułową rolę.

Krzysztof Czeczot: słuchowisko "Andy" korzysta ze świetnej tradycji Polskiego Radia >>>

Podczas XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2014” przyznane zostały także nagrody:

- za reżyserię słuchowiska "Mistrz Manole" dla Dariusza Błaszczyka;

- za scenariusz oryginalny - ex aequo dla Marka Kochana za scenariusz słuchowiska "Trzej panowie jadą autem" oraz Sebastiana Majewskiego za scenariusz słuchowiska "Nietoty";

- za scenariusz będący adaptacją dla Jana Warenyci za scenariusz słuchowiska "Trylogia. Fuga alla polacca" według opowiadania Zbigniewa Wojnarowskiego;

- za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne dla Jacka Hałasa za muzykę oryginalną w słuchowisku "Mistrz Manole";

- aktorską za rolę kobiecą dla Anny Cieślak za tytułową rolę w słuchowisku "Salome" w reżyserii Dariusza Błaszczyka;

aktorską za drugoplanową rolę kobiecą dla Wiktorii Gorodeckiej za rolę Andżeliki w słuchowisku "Próba".

Poznaj wszystkich laureatów XIV Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2014" >>>

Swoje nagrody przyznało także Jury w kategorii Spektakli Teatru TV w składzie: Maja Ostaszewska (przewodnicząca), Krzysztof Babicki, Andrzej Bart, Zdzisław Pietrasik, Wojciech Todorow. GRAND PRIX dla najlepszego spektaklu Teatru TV otrzymuje przedstawienie: "Skutki uboczne" Petra Zelenki w reżyserii Leszka Dawida.
Werdykt wyraża tęsknotę za spektaklami powstającymi specjalnie dla Teatru Telewizji.

Zobacz więcej na temat: Dwa Teatry KULTURA TEATR

Czytaj także

"Dwa Teatry 2014" z Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 12:18
W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle udział wzięło 21 produkcji radiowych oraz 11 telewizyjnych. Zapraszamy do wysłuchania relacji z festiwalowych wydarzeń i spotkań z gośćmi w Radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Teatru Polskiego Radia: w słuchowisku najważniejsza jest wyobraźnia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 05:39
- Luis Bunuel powiedział, że film jest taki jak sen, a ja parafrazując tego genialnego reżysera dodam, że słuchowisko radiowe jest jak myśl. W 40-50 minutach myślimy to samo, choć każdy z nas widzi swój świat, przefiltrowany przez własne doświadczenie i własną wrażliwość oraz to, co dla nas najważniejsze, czyli wyobraźnię - stwierdził Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Pazura: nikt nie jest złoty, nikt nie jest bez wad

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 15:19
- Wszystkie warunki dobrej sztuki zostały spełnione - tak o "Branczu” w reżyserii Juliusza Machulskiego mówił Cezary Pazura, który zagrał rolę Zdzisia Knechta. Aktor rozmawiał z radiową Jedynką podczas Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.
rozwiń zwiń