Halina Poświatowska - uparta w walce ze śmiercią i o miłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 17:16
Piękna i zjawiskowa potrafiła być też bardzo oschła i złośliwa. Ze względu na chorobę nie uczestniczyła w pełni w życiu literackim Polski, ale mimo to skupiała wokół siebie postaci ważne dla polskiej literatury.
Audio
  • Kalina Błażejowska o życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej (Kultura w radiowej Jedynce)
Fragment okładki książki Kaliny  Błażejowskiej Uparte serce. Biografia Poświatowskiej
Fragment okładki książki Kaliny Błażejowskiej "Uparte serce. Biografia Poświatowskiej"Foto: mat. promocyjne

Choroba zdeterminowała życie Haliny Poświatowskiej. Jej twórczość, w dużym stopniu autobiograficzna, wypełniają wątki śmierci i miłości - często występujące jednocześnie, jak w przypadku relacji z mężem Adolfem Poświatowskim, który zmarł z powodu wady serca.

Serce doskwierało też przyszłej poetce. Zapalenie wsierdzia i niedomykalność zastawki dwudzielnej były skutkiem komplikacji po anginie, której nabawiła się jako 10-latka, gdy wraz z rodzicami schroniła się w zimnej i wilgotnej piwnicy podczas wyzwalania Częstochowy. Późniejsze życie w szpitalach i sanatoriach nacechowane było samotnością, nie mogła bowiem  chodzić do szkoły i spędzać czasu z rówieśnikami.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

- Jej serce było uparte, dlatego że z jednej strony nie chciało wyzdrowieć, z drugiej nie chciało przestać bić. I ona sama była bardzo upartą osobą - mówi Kalina Błażejowska, autorka biografii polskiej poetki. "Uparte serce" to historia łapczywego życia intelektualnego i uczuciowego. Bliska relacja z matką, liczne relacje z mężczyznami i przyspieszona edukacja w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyjechała na pierwszą operację, świadczą o niezwykłej wrażliwości i inteligencji Poświatowskiej.
Jej przekleństwem, od pierwszych publikacji, były porównania do poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a podobieństwo nazwisk skutkowało ich myleniem. Zdaniem Błażejowskiej dziś Poświatowska jest bardziej ceniona przez czytelników niż krytyków.
W Stanach spotykała się z pisarzem Jerzym Kosińskim, w Krakowie z aktorem Janem Adamskim i poetą Stanisławem Grochowiakiem. Ale miała też relacje... niebezpieczne. - Związek z Lubomirem Zającem kosztował ją zdrowie i wiązał się nawet z wątkiem kryminalnym. Wcześniej ten wątek nie był poruszany - opowiada Błażejowska w rozmowie z Anną Stempniak i dodaje: - Lista jest dłuższa niż ci, których można znaleźć w mojej książce.

Literatura w kulturalnym serwisie portalu PolskieRadio.pl >>>

Zakochany w niej bez pamięci był także niewidomy przyjaciel Ireneusz Morawski, którego uczyniła adresatem autobiograficznej "Opowieści dla przyjaciela". - Traktowała go jak osobę, o której wie, że zawsze będzie o niej pamiętać. Wybrała go, jako figurę do wspomnień i to właściwie zakończyło ich przyjaźń, bo on był niezwykle rozczarowany, że ich znajomość wykorzystała literacko, że ich uczucie zostało sprzedane - wyjaśnia autorka "Upartego serca".

Halina Poświatowska w Radiach Wolności >>>

Dlaczego Halina Poświatowska zdecydowała się napisać pracę doktorską o Martinie Lutrze Kingu i dlaczego zdecydowała się - mimo ogromnego ryzyka - na drugą operację, po której zmarła? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której usłyszeć można fragmenty wierszy w interpretacji Sławomiry Łozińskiej.

(asz/kd)

Czytaj także

"Dziennik z podróży" z mistrzem Tadeuszem Rolke - śmiech zamiast patosu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 08:31
- Robię filmy po to, żeby wniknąć w ludzką duszę. Każdy z nich, dokument czy fabuła, jest bajką. "Dziennik z podróży" spełnił moje marzenia z dzieciństwa - powiedział reżyser Piotr Stasik w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" dla słuchowiska radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 20:00
GRAND PRIX dla najlepszego słuchowiska otrzymuje "Królowa i Szekspir" z Marią Pakulnis w roli głównej. Adaptacji dramatu Esther Vilar dokonał Krzysztof Sielicki, a reżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wykolejony", czyli horror w mrocznej Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:30
Handel kobietami, korupcja w policji, emigranci - takie m.in. tematy i problemy społeczne opisuje autor kryminałów Michael Katz Krefeld. Z pisarzem rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz całe życie spał w za krótkim łóżku. Wizyta w domu pisarza

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 15:15
W niedzielę 15 czerwca w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku pod Warszawą, w ich dawnym domu, odbył się retro piknik w ramach Big Book Festiwalu. W radiowej Jedynce relacja z imprezy, a w niej zupełnie inne spojrzenie na pisarza.
rozwiń zwiń