Poezja u źródła wiedzy o nas samych. Orfeusze 2014

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 05:04
- Polska świadomość jest świadomością centoniczną, tzn. złożoną z rozmaitych fragmentów, które są naprędce ze sobą pozszywane. I my w roku 2014 nie do końca wiemy kim jesteśmy - mówi laureat nagrody "Orfeusz" Przemysław Dakowicz.
Audio
  • Orfeusze 2014 zostały wręczone (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Leśniczówka Pranie, w której zostały przyznane nagrody
Leśniczówka Pranie, w której zostały przyznane nagrodyFoto: Wikipedia Commons/Domena Pulbiczna/Duży Bartek

Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz przyznawana jest od 2012 roku. Nagradzany nią jest najlepszy tom poetycki roku. Laureaci są wyłaniani w kategorii najlepszy tom poetycki roku i podkategorii: najlepszy tom poetycki Warmii, Mazur i Suwalszczyzny. W jury zasiadają badacze i krytycy literatury, a jej sekretarzem jest Wojciech Kass, dyrektor muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W ostatnią sobotę w Leśniczówce Pranie wręczono nagrody i odsłonięto poetycki pomnik. - Lubię paradoks i te utwory związane z Teatrzykiem Zielona Gęś pamiętam jeszcze z liceum. Od samego początku wiedziałem jak mam wyrzeźbić gęś - mówi Gracjan Kaja, autor rzeźby Zielonej Gęsi.

''
W tym roku ze 186 tomików wybrano 20, zaś w finale znalazło się pięć publikacji. Laureatką Orfeusza Mazurskiego została Mariola Kruszewska za tomik "Wczoraj czyli dziś". - Słuchałam Jedynki, gdy Pan Kass opowiadał o tej nagrodzie i gdy wymienił moje nazwisko. Gdybym nie była przypięta pasami, bo jechałam wtedy samochodem, to spadłabym z fotela - opowiada poetka. Jak dodaje, Leśniczówka Pranie to znakomite miejsce, tchnące poezją, które jest idealne na przyznanie Orfeuszy.

Tomik poetycki Marioli Kruszewskiej jest podróżą w przeszłość Mazur. Autorka pochodząca z Mińska Mazowieckiego jest miłośniczką Krainy Wielkich Jezior. - To jest najpiękniejsza kraina, jaką znam, to są moje ukochane tereny, zresztą jak i cała wschodnia część Polski, którą bardzo lubię i najchętniej właśnie tam wypoczywam - mówi laureatka Orfeusza Mazurskiego.

Poetka podkreśla, że przez nasze ziemie przetoczyła się machina, która zmiotła pewne kultury w sposób nieodwracalny. - Za mało się mówi o krzywdach, jakie zostały wyrządzone zwykłym ludziom, na Mazurach czy na wschodzie, tam, gdzie już Polski nie ma. Jest to niewygodny temat i po tej stronie Bugu, i po tamtej. To chociaż niech w poezji będzie - komentuje Mariola Kruszewska.

Laureatem Orfeusza został w tym roku Przemysław Dakowicz za tom "Teoria wiersza polskiego". - W istocie w życiu publicznym chyba nie do końca jesteśmy świadomi, również w kulturze, tego skąd wychodzimy i kto konkretnie, jacy ludzie są naszymi przodkami, jakie czyny stoją za tymi, którzy właśnie naszymi korzeniami są - opowiada poeta.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z laureatami!

Wydarzenie odbyło się pod patronatem radiowej Jedynki.

"Kulturę w Radiowej Jedynce" poprowadziła Dorota Kołodziejczyk.
Rzeźba
Rzeźba Zielonej Gęsi w Praniu
(sm/ag)

Czytaj także

Krytyk literacki: Różewicz wciąż był najmłodszym z polskich poetów

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 13:27
- W twórczości Tadeusza Różewicza od zawsze intrygowało mnie to, że nieustannie był on rewolucjonistą, nowatorem w literaturze. Są to rzeczy, które przystoją młodym autorom. Różewicz właściwie nieustanie wytyczał nowe drogi literaturze polskiej - mówił w Jedynce Janusz Drzewucki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragikomik poezji. Charles Simić o trudnych sprawach pisze z humorem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 03:24
O skomplikowanych tematach pisze z ironią, czarnym humorem i groteską. - Istnieją poeci z poczuciem humoru, ale mało który łączy tragedię z humorem. Dzisiaj staliśmy się dużo bardziej jednoznaczni, unikamy tego rodzaju podejścia - mówi Charles Simić, laureat tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Poświatowska - uparta w walce ze śmiercią i o miłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 17:16
Piękna i zjawiskowa potrafiła być też bardzo oschła i złośliwa. Ze względu na chorobę nie uczestniczyła w pełni w życiu literackim Polski, ale mimo to skupiała wokół siebie postaci ważne dla polskiej literatury.
rozwiń zwiń