Kinga Preis: ci ludzie poświęcili się dla dobra nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 08:50
- Powstanie Warszawskie kojarzy się z ogromnym wzruszeniem. Powala mnie, że ludzie umęczeni wojną postanowili poświęcić najwyższą wartość, jaką jest swoje życia, dla pewnej idei - mówiła w Jedynce aktorka Kinga Preis.
Audio
  • Powstańcze emocje w Teatrze Studio. Rozmowa z aktorką Kingą Preis (Magazyn sztuk wszelkich/Jedynka)
Aktorka Kinga Preis weźmie udział w koncercie z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego
Aktorka Kinga Preis weźmie udział w koncercie z okazji 70. rocznicy Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

W warszawskim Teatrze Studio 1 i 2 sierpnia odbędzie się koncert z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, oparty na fragmentach "Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Składa będzie się on z kilkunastu utworów skomponowanych przez Mateusza Pospieszalskiego, interpretowanych przez trójkę znakomitych wykonawców: Kingę Preis, Adama Nowaka z zespołu Raz, Dwa, Trzy i samego kompozytora.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

- To przepiękna poezja, której energia jest niewiarygodnie podniesiona muzyką, to dodaje tak nieprawdopodobnego wydźwięku emocjonalnego w nas uczestnikach, ale także widać to w emocjach, które są udziałem publiczności. Być może sama poezja recytowana czy czytana nie zrobiłaby tak ogromnego wrażenia. To taka forma, która pomaga w odbiorze tej twórczości - zauważyła w "Magazynie sztuk wszelkich" Kinga Preis.

Aktorka przyznała, że obecnie nie ma sensu rozważać słuszności decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego. - To nie powinno być naszą oceną. Ci ludzie wzbili się na takie wyżyny, poświęcili się dla dobra nas wszystkich i za to powinniśmy ich oceniać, a nie za ekonomię, ten cały spór czy to było dobre, czy złe dla Warszawy - podkreśliła.

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

Rozmawiała Martyna Podolska.

to, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krystyna Janda: ocena Powstania Warszawskiego nie należy do mnie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 18:00
- Powstanie Warszawskie budzi we mnie emocje, jak u większości ludzi, ale nie wiem, czy miałabym prawo je oceniać - mówiła Krystyna Janda, która przygotowała spektakl na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziś, trudno nam negować decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 20:46
Tak oceniają historycy, którzy w 70. rocznicę tego zrywu dyskutowali w radiowej Jedynce o przesłankach, które doprowadziły do rozpoczęcia walki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Likiernik: Niemiec mierzył mi w czoło

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 10:08
Miałem szczęście, bo nie pociągnął za cyngiel. Wówczas Niemcy na Czerniakowie zastrzelili ponad 100 rannych - wspomina Stanisław Likiernik, powstaniec warszawski, żołnierz Kedywu, bohater książki Emila Marata i Michała Wójcika "Made in Poland”.
rozwiń zwiń