Osobisty Oscar Andrzeja Wajdy dla małej dziewczynki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 04:01
- "Brzezina" to był dla mnie film wzruszający. Staraliśmy się w tamtym czasie robić głównie filmy polityczne, a to jest obraz o tym, że rośnie brzozowy las - wspomina Andrzej Wajda w Jedynce. Reżyser jest jednym z gości specjalnych 8. Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".
Audio
  • Dwa Brzegi - festiwal filmów niebanalnych (Kultura w radiowej Jedynce)
Andrzej Wajda na spotkaniu z publicznością festiwalu Dwa Brzegi. W tle Emilia Krakowska - odtwórczyni roli Maliny w filmie Wajdy Brzezina, którego zrekonstruowana wersja została pokazana w Kazimierzu
Andrzej Wajda na spotkaniu z publicznością festiwalu Dwa Brzegi. W tle Emilia Krakowska - odtwórczyni roli Maliny w filmie Wajdy "Brzezina", którego zrekonstruowana wersja została pokazana w KazimierzuFoto: Wojciech Matusik/Festiwal Dwa Brzegi

Andrzej Wajda przyjechał na festiwal, by zobaczyć zrekonstruowaną wersję swojego filmu. - To bardzo wzruszający dla mnie moment, bo sam fakt, że wracają filmy nie dlatego, że ktoś sobie o nich przypomniał, tylko dlatego, że one odnawiają się technicznie i stają się filmami jakby zrobionymi wczoraj. Nabierają kolorów, życia, wyrazistości i dźwięku - opowiada reżyser.
"Brzezina", jak opowiada Andrzej Wajda, był pierwszym pełnometrażowym obrazem zrealizowanym dla telewizji w latach 70. - Wówczas staraliśmy się robić głównie filmy polityczne, to był nasz główny temat. A "Brzezina"opowiada tym, że rośnie brzozowy las, że "był las, nie będzie nas". No i poza tym cała ta historia, którą tak pięknie opisał Jarosław Iwaszkiewicz - dodaje twórca.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Bohaterami filmu są dwaj bracia - mieszkający w leśniczówce Bolesław i ciężko chory na gruźlicę Stanisław - rywalizujący o uczucia Maliny. Wszystkiemu przygląda się córka Bolesława Ola. Zdjęcia do "Brzeziny" zrobił Zygmunt Samosiuk, zaś w rolach głównych wystąpili Daniel Olbrychski, Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz. Prowadząca program, Joanna Sławińska zwraca szczególną uwagę na postać dziewczynki, która dzięki rekonstrukcji cyfrowej nabrała nowego znaczenia. - Obraz jest wspaniały, widać każde drgnięcie mięśnia na twarzy, wyraz oczu, itd. Ta dziewczynka była niezwykła - podkreśla prowadząca "Kulturę w radiowej Jedynce".

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Z taką opinią zgadza się Andrzej Wajda. - Jeśli bym któremuś z tych aktorów miał przyznać mojego osobistego Oscara, to dałbym go tej małej dziewczynce. Ona jest tak poważna, jak gdyby komentowała wszystkie wydarzenia świata dorosłych i to jest właśnie zdumiewające, a wtedy tego nie dostrzegliśmy - mówi reżyser.
Dwa Brzegi 2014 - wywiady i relacje w radiowej Jedynce >>>

Andrzej Wajda przyznaje, że w pracy z młodymi reżyserami zwraca im uwagę na samych aktorów. - Aktorzy nie są kukiełkami, które reżyserzy poruszają za pomocą swojego talentu, tylko też mają coś do powiedzenia, też mogą mieć jakieś zdanie o tych postaciach i o tym, co się dzieje - wyjaśnia zdobywca Oscara.

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Jak wyglądała współpraca Andrzeja Wajdy z Gerardem Depardieu? Jakie cechy są najważniejsze u reżysera według Andrzeja Wajdy? Posłuchaj całej audycji.
Festiwal, odbywający się pod patronatem radiowej Jedynki, rozpoczął się 2 sierpnia i potrwa do 10 sierpnia.
"Kulturę w radiowej Jedynce" poprowadziła Joanna Sławińska.
sm/asz

Komentarze1
aby dodać komentarz
Ola19702015-02-04 14:46 Zgłoś
Bardzo serdecznie dziękuję za osobistego Oskara. :) Wzruszyłam się, gdy usłyszałam Pana słowa.Ja też mile wspominam pracę na planie filmowym,jako piękną przygodę z dzieciństwa.Do dziś uwielbiam brzozy.Pani Joanna ma rację.Ta scena była dla mnie przerażająca i z moich oczu płynęły prawdziwe łzy.Dodam jeszcze, że od początku pan Daniel wzbudzał we mnie strach.Widziałam go wcześniej w roli Azji w "Panu Wołodyjowskim". Tak naprawdę to polubiłam go po tej scenie, a dokładnie po rozmowie, która miała miejsce, zaraz po nagraniu.Pamiętam,że pan Daniel powiedział wówczas"Olu, ty się mnie boisz" i zaczął tłumaczyć na czym polega zawód aktora,który gra różne role. Słuchając audycji, było mi bardzo miło,że moja mała rola została doceniona po tylu latach.:) Elżbieta / Ola z "Brzeziny".

Czytaj także

Stanisława Celińska: Wajda i Olbrychski byli skromni, ja znałam pozycje

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 16:27
- Dostałam od narzeczonego książeczkę i gdy panowie byli bardzo zdenerwowani tym, jak grać, pokazałam im pozycję i powiedziałam, że tak ma być. Wajda i Olbrychski są skromni z natury - opowiadała aktorka o swojej pierwszej filmowej roli. Na Festiwalu Dwa Brzegi można oglądać filmy i spektakle z udziałem Stanisławy Celińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda: Wałęsa się pogubił, ale potrafił się odnaleźć

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 09:53
- Zrobiłem ten film między innymi dlatego, że przeczucie nadziei, jakie Lech Wałęsa miał w sobie, było większe niż w kimkolwiek z nas - mówił w Jedynce o filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda: póki my, Polacy żyjemy, póty będzie z nami motyw żydowski

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 17:47
- Motyw ten jest niezbywalny w naszym kraju, a w związku z tym również w naszym kinie. Przypominamy sobie o tym, gdy raz w roku powraca ten festiwal - mówił w Jedynce Andrzej Wajda, gość honorowy 10. Międzynarodowego Festiwalu Żydowskie Motywy w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa Brzegi - festiwal filmów niebanalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 16:15
Kazimierz Dolny i Janowiec łączy nie tylko prom, którym można się przedostać na drugą stronę Wisły. Spaja je też niezwykłe kulturalne wydarzenie - festiwal kina wielowymiarowego. Wybierasz się? My tak! Zapraszamy do słuchania audycji...
rozwiń zwiń