Allan Starski: mojego zawodu nie można się nauczyć na planie filmowym

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 08:20
Za scenografię do filmu "Lista Schindlera" Allan Starski otrzymał Oscara. Pracował z największymi twórcami kina, sam najbardziej ceni z nich Andrzeja Wajdę. Młodym scenografom poleca, by skończyli dobre uczelnie, bo w tej dziedzinie wiedza jest podstawą pracy.
Audio
  • Rozmowa z Allanem Starskim i Bogdanem Dziworskim (Kultura w radiowej Jedynce)
Scenograf Allan Starski podczas spotkania z widzami z cyklu Lekcja kina - spowiedź twórcy filmowego w trakcie 8. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, w Kazimierzu Dolnym.
Scenograf Allan Starski podczas spotkania z widzami z cyklu "Lekcja kina - spowiedź twórcy filmowego" w trakcie 8. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", w Kazimierzu Dolnym.Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Allan Starski zagościł w Kazimierzu Dolnym z Lekcją kina. Ceniony scenograf jest m.in. autorem książki "Scenografia", która jest nie tylko podręcznikiem, ale również znakomitą opowieścią o reżyserach, z którymi współpracował. - Pomysłem na książkę był podręcznik, bo na rynku polskim jest niewiele pozycji, które są vademecum mojego zawodu. Starałem się pokazać tajniki pracy scenografa, jak przygotowujemy film, jakie są pierwsze kroki w nowym projekcie filmowym - opowiada filmowiec.

Dwa Brzegi 2014 - wywiady i relacje w radiowej Jedynce >>>
Allan Starski starał się, by jego książka nie była wyłącznie zbiorem anegdot o ludziach, ale również o filmach. - Odwołuję się do znanych reżyserów i znanych filmów, ale staram się to wszystko przenieść na pole mojego zawodu i mojej pracy, by pokazać jak powstaje scenografia, jak przebiegają rozmowy z reżyserem - mówi scenograf.
Prowadząca program Joanna Sławińska przyznaje, że niektóre z informacji podanych w książce mogą zaskoczyć czytelników. Jedna z nich mówi o tym, że scenografia do filmu "Człowiek z marmuru", czyli Nowa Huta, została zbudowana z myślą o produkcji i jest dekoracją. - My pokazaliśmy budowę Nowej Huty i gdy go kręciliśmy, był już filmem historycznym. W okresie, kiedy robiliśmy film królowała wielka płyta i w ogóle nie było budynków budowanych z czerwonej cegły, więc trzeba było zrobić dekorację od początku - wyjaśnia twórca.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

- Jeśli wrócimy do pierwszego filmu z Andrzejem Wajdą, "Smugi cienia", to pierwszym pomysłem na scenografię była adaptacja wnętrza prawdziwego żaglowca - opowiada Allan Starski. Niestety zbyt duży stopień modernizacji wykluczył możliwość użycia statku.

Skończyło się więc na budowie angielskiego szkunera w warszawskiej wytwórni wnętrz. - Był on na tyle realistyczny, że Anglicy, naród żeglarzy, oglądając dekoracje nie mogli uwierzyć, że polska wytwórnia potrafi coś takiego zbudować - opowiada scenograf.

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Jakie rady dla młodych scenografów ma Allan Starski? Jakie studia ukończył wybitny scenograf? Jak zaczęła się miłość do kina u Allana Starskiego? Posłuchaj całej rozmowy.

8. Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", odbywający się pod patronatem radiowej Jedynki, rozpoczął się 2 sierpnia i potrwa do 10 sierpnia.

"Kulturę w radiowej Jedynce" poprowadziła Joanna Sławińska.
sm, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwa Brzegi - festiwal filmów niebanalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 16:15
Kazimierz Dolny i Janowiec łączy nie tylko prom, którym można się przedostać na drugą stronę Wisły. Spaja je też niezwykłe kulturalne wydarzenie - festiwal kina wielowymiarowego. Wybierasz się? My tak! Zapraszamy do słuchania audycji...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osobisty Oscar Andrzeja Wajdy dla małej dziewczynki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 04:01
- "Brzezina" to był dla mnie film wzruszający. Staraliśmy się w tamtym czasie robić głównie filmy polityczne, a to jest obraz o tym, że rośnie brzozowy las - wspomina Andrzej Wajda w Jedynce. Reżyser jest jednym z gości specjalnych 8. Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Chyra: rola w "Długu" to był skuteczny strzał

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 04:35
Andrzej Chyra na 8. Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym spotkał się z publicznością w ramach cyklu "I Bóg stworzył aktora". Rolą w "Długu" Krzysztofa Krauzego artysta dał się po raz pierwszy zauważyć jako aktor wybitny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Dziworski i jego fotografie, czyli Andy Warhol w miniaturze

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 03:00
Operator, fotograf i dokumentalista Bogdan Dziworski prezentuje na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym wystawę zdjęć. Przedstawia ona życie codzienne w Polsce lat 70. XX wieku. - O fotografii nie należy mówić, tylko ją obserwować. Trzeba patrzeć i na tej podstawie wyciągać wnioski - opowiada Jedynce autor.
rozwiń zwiń