Lech Majewski - reżyser, którego pokory uczą starzy mistrzowie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 23:00
Lech Majewski zawód reżysera łączy z malarstwem i pisarstwem. Jego najnowszy film "Psie pole" został zainspirowany "Boską komedią" Dantego. - W dzisiejszej sztuce, szczerze powiedziawszy nie znajduję narzędzi, by opisać świat - podkreśla reżyser, który był gościem Joanny Sławińskiej.
Audio
  • Najważniejsze wydarzenia filmowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
Lech Majewski, reżyser
Lech Majewski, reżyser Foto: PAP/Tomasz Gzell

Film "Psie pole" Lecha Majewskiego po raz pierwszy został pokazany w Polsce na Festiwalu "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym. - Film krąży po świecie i jest już np. w regularnej dystrybucji we Włoszech - opowiada Lech Majewski.

Reżyser wyjaśnia, że w swoim filmie, co słusznie zauważył włoski krytyk filmowy, wykorzystał twórczość Dantego, by opowiedzieć o współczesnej Polsce. Podobnie miała się sprawa z Dantem, który, by opowiedzieć o sytuacji we Florencji, potrzebował przewodnika z przeszłości, którym został Wergiliusz. - Być może tak i w tryptyku, którego zwieńczeniem jest "Psie pole" za każdym razem komunikuję się z mistrzem z przeszłości - opowiada twórca.
W przypadku "Ogrodu rozkoszy ziemskich" był to Hieronim Bosch, zaś jeśli chodzi o obraz "Młyn i krzyż" był nim Peter Bruegel. Tym razem Lech Majewski sięgnął po Dantego i "Boską komedię". - Każdy z tych mistrzów jest dla mnie kolosem, z którym chciałem te czasy, w których żyjemy i które mają tendencję do karlenia, zestawić - tłumaczy reżyser "Psiego pola".

Dwa Brzegi 2014 - wywiady i relacje w radiowej Jedynce >>>

Symbolicznym ukazaniem współczesności jest już sam tytuł filmu. - Według jednego kronikarza - Kadłubka, bitwa o Psie Pole była jedna z ważniejszych w historii polskiego oręża, a wg drugiego - Długosza, w ogóle jej nie było. Jest to dość charakterystyczna cecha zjawisk - opowiada Lech Majewski.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Czego Lech Majewski uczy się od starych mistrzów? Jakie efekty specjalne zostały wykorzystane w "Psim polu"? Posłuchaj całej rozmowy, w której uczestniczył także aktor Arkadiusz Jakubik.

Film "Psie pole" opowiada historię Adama, który po tragicznym wypadku, w którym zginęli najbliżsi mu ludzie, porzuca karierę akademicką i zatrudnia się w supermarkecie. Jednak to nie praca daje mu ukojenie, a sen. O tragicznej rzeczywistości pozwala mu także zapomnieć twórczość Dantego...

W "Magazynie bardzo filmowym" omówiliśmy również premiery kinowe tego tygodnia. Zapraszamy do wysłuchania całego programu.

"Magazyn bardzo filmowy" poprowadziła ze studia Jedynki Anna Stempniak oraz - z Festiwalu "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym - Joanna Sławińska .

(sm/asz)

Czytaj także

Rutger Hauer: mam bardzo poważne i interesujące plany wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2011 14:43
W filmie Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż" Rutger Hauer zagrał postać Petera Bruegla starszego. Podczas pobytu w Warszawie zapowiedział, że to nie koniec jego zawodowej przygody z naszym krajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Młyn i krzyż" wygrał festiwal w Terni

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 18:58
Jury festiwalu Ludzie i Religie we włoskiej Terni nazwało dzieło Lecha Majewskiego "nadzwyczajną lekcją historii sztuki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Wojcieszek: to chyba mój najlepszy film

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 08:00
- "Jak całkowicie zniknąć" to film przede wszystkim o miłości. Chciałem obciąć ten okropny i cuchnący kontekst historyczny, którego nienawidzę i zrobić film współczesny. Opowiadam w nim o miłości niemożliwej, bo trwającej tylko kilka godzin - mówił w radiowej Jedynce reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Mecwaldowski: to film o trudnej relacji ojca z synem

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 20:07
- Na Festiwal Dwa Brzegi przyjechałem z filmem Alka Pietrzaka "Mocna kawa nie jest wcale taka zła" - powiedział w Jedynce Wojciech Mecwaldowski.
rozwiń zwiń