X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lech Majewski - reżyser, którego pokory uczą starzy mistrzowie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 23:00
Lech Majewski zawód reżysera łączy z malarstwem i pisarstwem. Jego najnowszy film "Psie pole" został zainspirowany "Boską komedią" Dantego. - W dzisiejszej sztuce, szczerze powiedziawszy nie znajduję narzędzi, by opisać świat - podkreśla reżyser, który był gościem Joanny Sławińskiej.
Audio
  • Najważniejsze wydarzenia filmowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
Lech Majewski, reżyser
Lech Majewski, reżyser Foto: PAP/Tomasz Gzell

Film "Psie pole" Lecha Majewskiego po raz pierwszy został pokazany w Polsce na Festiwalu "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym. - Film krąży po świecie i jest już np. w regularnej dystrybucji we Włoszech - opowiada Lech Majewski.

Reżyser wyjaśnia, że w swoim filmie, co słusznie zauważył włoski krytyk filmowy, wykorzystał twórczość Dantego, by opowiedzieć o współczesnej Polsce. Podobnie miała się sprawa z Dantem, który, by opowiedzieć o sytuacji we Florencji, potrzebował przewodnika z przeszłości, którym został Wergiliusz. - Być może tak i w tryptyku, którego zwieńczeniem jest "Psie pole" za każdym razem komunikuję się z mistrzem z przeszłości - opowiada twórca.
W przypadku "Ogrodu rozkoszy ziemskich" był to Hieronim Bosch, zaś jeśli chodzi o obraz "Młyn i krzyż" był nim Peter Bruegel. Tym razem Lech Majewski sięgnął po Dantego i "Boską komedię". - Każdy z tych mistrzów jest dla mnie kolosem, z którym chciałem te czasy, w których żyjemy i które mają tendencję do karlenia, zestawić - tłumaczy reżyser "Psiego pola".

Dwa Brzegi 2014 - wywiady i relacje w radiowej Jedynce >>>

Symbolicznym ukazaniem współczesności jest już sam tytuł filmu. - Według jednego kronikarza - Kadłubka, bitwa o Psie Pole była jedna z ważniejszych w historii polskiego oręża, a wg drugiego - Długosza, w ogóle jej nie było. Jest to dość charakterystyczna cecha zjawisk - opowiada Lech Majewski.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Czego Lech Majewski uczy się od starych mistrzów? Jakie efekty specjalne zostały wykorzystane w "Psim polu"? Posłuchaj całej rozmowy, w której uczestniczył także aktor Arkadiusz Jakubik.

Film "Psie pole" opowiada historię Adama, który po tragicznym wypadku, w którym zginęli najbliżsi mu ludzie, porzuca karierę akademicką i zatrudnia się w supermarkecie. Jednak to nie praca daje mu ukojenie, a sen. O tragicznej rzeczywistości pozwala mu także zapomnieć twórczość Dantego...

W "Magazynie bardzo filmowym" omówiliśmy również premiery kinowe tego tygodnia. Zapraszamy do wysłuchania całego programu.

"Magazyn bardzo filmowy" poprowadziła ze studia Jedynki Anna Stempniak oraz - z Festiwalu "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym - Joanna Sławińska .

(sm/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rutger Hauer: mam bardzo poważne i interesujące plany wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2011 14:43
W filmie Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż" Rutger Hauer zagrał postać Petera Bruegla starszego. Podczas pobytu w Warszawie zapowiedział, że to nie koniec jego zawodowej przygody z naszym krajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Młyn i krzyż" wygrał festiwal w Terni

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 18:58
Jury festiwalu Ludzie i Religie we włoskiej Terni nazwało dzieło Lecha Majewskiego "nadzwyczajną lekcją historii sztuki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Wojcieszek: to chyba mój najlepszy film

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 08:00
- "Jak całkowicie zniknąć" to film przede wszystkim o miłości. Chciałem obciąć ten okropny i cuchnący kontekst historyczny, którego nienawidzę i zrobić film współczesny. Opowiadam w nim o miłości niemożliwej, bo trwającej tylko kilka godzin - mówił w radiowej Jedynce reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Mecwaldowski: to film o trudnej relacji ojca z synem

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 20:07
- Na Festiwal Dwa Brzegi przyjechałem z filmem Alka Pietrzaka "Mocna kawa nie jest wcale taka zła" - powiedział w Jedynce Wojciech Mecwaldowski.
rozwiń zwiń