X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodowe Czytanie. "Potopu w jeden dzień nie przeczytałaby nawet Bielicka"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 10:00
W ramach Narodowego Czytania w 1550 miastach w Polsce będzie czytany w najbliższą sobotę "Potop" Henryka Sienkiewicza. Autor scenariusza przyznaje, że nie sposób go przeczytać w jeden dzień, nawet mówiąc z prędkością Hanki Bielickiej. Z tych właśnie powodów znacznie skrócono objętość dzieła. - Najważniejsze było to, by zachować ducha tej powieści i urodę języka - mówi Bronisław Maj.
Audio
  • Kulisy Narodowego Czytania "Potopu" Sienkiewicza i plany nowego dyrektora Teatru Powszechnego (Magazyn sztuk wszelkich/ Jedynka)
Pomnik pisarza Henryka Sienkiewicza w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Pomnik pisarza Henryka Sienkiewicza w Łazienkach Królewskich w Warszawie.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Bronisław Maj, autor scenariusza czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie mówi, że nie sposób przeczytać całej "Trylogii" w jeden dzień. - Dokonałem adaptacji "Potopu", co polegało na tym, że z 1 499 stron musiałem zrobić 216. Starałem się z całej tej powieści wykroić 12 całości, bo tylu jest aktorów - tłumaczy gość "Magazynu sztuk wszelkich".
Jak dodaje Bronisław Maj, w ciągu 10 godzin można przeczytać zaledwie dziesiątą część całego tekstu. - Oczywiście wiele rzeczy istotnych dla fabuły i akcji musiało zostać wyrzuconych, ale co do tego nie mam specjalnych wyrzutów sumienia, bo Narodowe Czytanie "Potopu" nie ma być brykiem sporządzonym dla tych, którzy książki nie czytali - wyjaśnia koncepcję autor.

Narodowe Czytanie - "Trylogia" Henryka Sienkiewicza w Jedynce >>>

W scenariuszu Narodowego Czytania zostały uwzględnione najbardziej charakterystyczne sceny z "Potopu", w tym pojedynek Kmicica z Wołodyjowskim. "Trylogia" będzie czytana w ponad 1550 miastach w całej Polsce i, jak podkreśla Bronisław Maj, to dobrze, że czytamy Sienkiewicza. - Idea czytania jest w ogóle pozytywna, więc jeśli w ramach Narodowego Czytania mamy czytać dzieła, które w jakikolwiek sposób wpływały na polską świadomość, są symbolicznymi dla polskiego języka i literatury, to oczywiście należy przeczytać Sienkiewicza - podkreśla Bronisław Maj.
Wszystko o Narodowym Czytaniu "Trylogii" na stronie trylogia.polskieradio.pl >>

Witold Gombrowicz nie przepadał za Henrykiem Sienkiewiczem i nazwał go "pierwszorzędnym pisarzem drugorzędnym". - Przy całym prymitywizmie i licznych okropieństwach, siła tego autora polega na magii opowiadania, która rzeczywiście wciąga - dodaje autor scenariusza czytania.
Czytaniu "Potopu" będzie towarzyszyła muzyka. - Wydaje mi się, że wszyscy, którzy kochają muzykę i literaturę będą zadowoleni - zachęca Halina Przebinda, reżyserka wydarzenia. Powieść Sienkiewicza będą czytali m.in.: Andrzej Grabowski, Anna Seniuk, Andrzej Seweryn, Izabela Kuna, Arkadiusz Jakubik, Daniel Olbrychski, Adam Woronowicz, Jan Peszek.
Narodowe Czytanie odbywa się z inicjatywy, pod patronatem oraz z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki.

Gościem audycji był także Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, który mówił o nowym sezonie.

Rozmawiała Anna Stempniak.

(sm, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Seweryn

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 13:00
Aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog. Zaliczany do grona najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów dramatycznych. W swojej długoletniej karierze aktorskiej odnosił ogromne sukcesy zarówno w Polsce, jak i za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Olbrychski

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 13:01
Jeden z najbardziej rozpoznawanych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Twórca niezapomnianych kreacji w arcydziełach kanonu kina polskiego, takich jak: Potop, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka, Pan Tadeusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Seniuk

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 13:02
Znakomita polska aktorka teatralna i filmowa, o niesłabnącej od ponad 30 lat popularności. Grała m.in. w Teatrze Starym w Krakowie, Ateneum, Powszechnym i Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie. Jedenaście godzin non stop z "Potopem" w Ogrodzie Saskim

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 17:26
W sobotę 6 września w całej Polsce odbyła się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W radiowej Jedynce prezentowaliśmy obszerne relacje z tego wydarzenia.
rozwiń zwiń