Narodowe Czytanie. "Potopu w jeden dzień nie przeczytałaby nawet Bielicka"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 10:00
W ramach Narodowego Czytania w 1550 miastach w Polsce będzie czytany w najbliższą sobotę "Potop" Henryka Sienkiewicza. Autor scenariusza przyznaje, że nie sposób go przeczytać w jeden dzień, nawet mówiąc z prędkością Hanki Bielickiej. Z tych właśnie powodów znacznie skrócono objętość dzieła. - Najważniejsze było to, by zachować ducha tej powieści i urodę języka - mówi Bronisław Maj.
Audio
  • Kulisy Narodowego Czytania "Potopu" Sienkiewicza i plany nowego dyrektora Teatru Powszechnego (Magazyn sztuk wszelkich/ Jedynka)
Pomnik pisarza Henryka Sienkiewicza w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Pomnik pisarza Henryka Sienkiewicza w Łazienkach Królewskich w Warszawie.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Bronisław Maj, autor scenariusza czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie mówi, że nie sposób przeczytać całej "Trylogii" w jeden dzień. - Dokonałem adaptacji "Potopu", co polegało na tym, że z 1 499 stron musiałem zrobić 216. Starałem się z całej tej powieści wykroić 12 całości, bo tylu jest aktorów - tłumaczy gość "Magazynu sztuk wszelkich".
Jak dodaje Bronisław Maj, w ciągu 10 godzin można przeczytać zaledwie dziesiątą część całego tekstu. - Oczywiście wiele rzeczy istotnych dla fabuły i akcji musiało zostać wyrzuconych, ale co do tego nie mam specjalnych wyrzutów sumienia, bo Narodowe Czytanie "Potopu" nie ma być brykiem sporządzonym dla tych, którzy książki nie czytali - wyjaśnia koncepcję autor.

Narodowe Czytanie - "Trylogia" Henryka Sienkiewicza w Jedynce >>>

W scenariuszu Narodowego Czytania zostały uwzględnione najbardziej charakterystyczne sceny z "Potopu", w tym pojedynek Kmicica z Wołodyjowskim. "Trylogia" będzie czytana w ponad 1550 miastach w całej Polsce i, jak podkreśla Bronisław Maj, to dobrze, że czytamy Sienkiewicza. - Idea czytania jest w ogóle pozytywna, więc jeśli w ramach Narodowego Czytania mamy czytać dzieła, które w jakikolwiek sposób wpływały na polską świadomość, są symbolicznymi dla polskiego języka i literatury, to oczywiście należy przeczytać Sienkiewicza - podkreśla Bronisław Maj.
Wszystko o Narodowym Czytaniu "Trylogii" na stronie trylogia.polskieradio.pl >>

Witold Gombrowicz nie przepadał za Henrykiem Sienkiewiczem i nazwał go "pierwszorzędnym pisarzem drugorzędnym". - Przy całym prymitywizmie i licznych okropieństwach, siła tego autora polega na magii opowiadania, która rzeczywiście wciąga - dodaje autor scenariusza czytania.
Czytaniu "Potopu" będzie towarzyszyła muzyka. - Wydaje mi się, że wszyscy, którzy kochają muzykę i literaturę będą zadowoleni - zachęca Halina Przebinda, reżyserka wydarzenia. Powieść Sienkiewicza będą czytali m.in.: Andrzej Grabowski, Anna Seniuk, Andrzej Seweryn, Izabela Kuna, Arkadiusz Jakubik, Daniel Olbrychski, Adam Woronowicz, Jan Peszek.
Narodowe Czytanie odbywa się z inicjatywy, pod patronatem oraz z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki.

Gościem audycji był także Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, który mówił o nowym sezonie.

Rozmawiała Anna Stempniak.

(sm, pg)

Czytaj także

Andrzej Seweryn

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 13:00
Aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog. Zaliczany do grona najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów dramatycznych. W swojej długoletniej karierze aktorskiej odnosił ogromne sukcesy zarówno w Polsce, jak i za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Olbrychski

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 13:01
Jeden z najbardziej rozpoznawanych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Twórca niezapomnianych kreacji w arcydziełach kanonu kina polskiego, takich jak: Potop, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka, Pan Tadeusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Seniuk

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 13:02
Znakomita polska aktorka teatralna i filmowa, o niesłabnącej od ponad 30 lat popularności. Grała m.in. w Teatrze Starym w Krakowie, Ateneum, Powszechnym i Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie. Jedenaście godzin non stop z "Potopem" w Ogrodzie Saskim

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 17:26
W sobotę 6 września w całej Polsce odbyła się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W radiowej Jedynce prezentowaliśmy obszerne relacje z tego wydarzenia.
rozwiń zwiń