Reżyser "Bogów": o dokonaniach prof. Religi dowiedziałem się ze scenariusza

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 09:18
Poznawanie historii Zbigniewa Religi reżyser najlepszego filmu 39. Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni porównał do sinusoidy. – To była fascynacja przechodząca w zrozumienie, później następowało zwątpienie, a na koniec wrócił pełen entuzjazm - mówił w Jedynce Łukasz Palkowski, laureat Złotych Lwów.
Audio
  • Łukasz Palkowski nagrodzony Złotym Lwem za reżyserię filmu "Bogowie" o swoim filmie oraz o planach zawodowych (Spotkanie z mistrzem/Jedynka)
Reżyser filmu Bogowie Łukasz Palkowski (z lewej) i laureat nagrody za pierwszoplanową rolę męską w filmie Bogowie aktor Tomasz Kot (z prawej) w trakcie gali finałowej 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni
Reżyser filmu "Bogowie" Łukasz Palkowski (z lewej) i laureat nagrody za pierwszoplanową rolę męską w filmie "Bogowie" aktor Tomasz Kot (z prawej) w trakcie gali finałowej 39. Festiwalu Filmowego w GdyniFoto: PAP/Piotr Wittman

Siedem lat temu podczas 32. święta polskiego kina w Gdyni film Łukasza Palkowskiego "Rezerwat" zdobył między innymi nagrodę za najlepszy debiut. W sobotę Złote Lwy w Gdyni zdobył jego film "Bogowie". Historia Zbigniewa Religi spodobała się nie tylko jurorom, ale urzekła także publiczność. Widzowie oklaskiwali ten film najdłużej ze wszystkich, bo aż 6 minut, przyznając mu tym samym tytuł Złotego Klakiera. Nagrodzony został też scenariusz Krzysztofa Raka, a odtwórca roli Zbigniewa Religi, Tomasz Kot, otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

39. Festiwal Filmowy w Gdyni: Złote Lwy dla "Bogów" Palkowskiego. Film o Relidze podbił serca jury i publiczności >>>

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Łukasz Palkowski przyznał w Jedynce, że nie wiedział wcześniej o dokonaniach wybitnego lekarza, który przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep serca. Kojarzył go bardziej jako ministra zdrowia za rządów PiS niż jako legendę medycyny. - Miałem na tyle dużo czasu, żeby dobrze odrobić swoje lekcje - wyjaśnił reżyser.

Jak dodał, w filmie przedstawił wizjonera, charyzmatycznego przywódcę, który mierzy się ze swoją niedoskonałością i brakiem pokory. - Wielkość człowieka określa jego zdolność do poradzenia sobie z własnymi porażkami - powiedział Palkowski.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Reżyser zdradził również, że na początku przyszłego roku ruszą zdjęcia do serialu kryminalnego "Belfer", który będzie reżyserował dla TVN. Domykane są także plany filmowej biografii Zdzisława Beksińskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Spotkanie z Mistrzem", w której Łukasz Palkowski mówił także o swoich inspiracjach oraz planach powrotu z kamerą na warszawską Pragę.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

bk/asz

Czytaj także

"Bogowie" najlepszym filmem na Festiwalu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 22:02
Jury 39. Festiwalu Filmowego przyznało "Złote Lwy" obrazowi Łukasza Palkowskiego "Bogowie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

39. Festiwal Filmowy w Gdyni: Złote Lwy dla "Bogów" Palkowskiego. Film o Relidze podbił serca jury i publiczności

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 08:59
Film Łukasza Palkowskiego "Bogowie" został nagrodzony Złotymi Lwami dla najlepszego polskiego filmu na zakończonym 39. festiwalu w Gdyni. Za najlepszych aktorów uznano Zofię Wichłacz i Tomasza Kota, za reżysera - Władysława Pasikowskiego za film "Jack Strong".
rozwiń zwiń