X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Powstanie Warszawskie" na miarę Oscara? Nie tylko Polacy zobaczą Warszawę '44 w kolorze

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 05:08
Międzynarodowa wersja filmu "Powstanie Warszawskie", którą wyreżyserował Władysław Pasikowski, powalczy o nominację do Oscara w kategorii filmów dokumentalnych. - Liczymy, że ten film będzie pokazywany na festiwalach - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Dokument "Powstanie Warszawskie" a film "Miasto 44" (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Kadr z filmu Powstanie Warszawskie
Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"Foto: mat.prasowe

"Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych - dramat wojenny non-fiction. Obraz, składający się z udźwiękowionych oraz przedstawionych w kolorze kronik powstańczych, w wersji międzynarodowej nie zmienił się w stosunku do "Powstania Warszawskiego" jakie widzieli polscy widzowie. Powstała natomiast ścieżka dźwiękowa, dzięki której obraz będzie zrozumiały dla zagranicznego odbiorcy. - Jest trzeci bohater, Amerykanin, który towarzyszy naszym operatorom, a oni tłumaczą mu, co widzi. Dzięki temu zagraniczny widz będzie mógł zrozumieć kontekst Powstania Warszawskiego - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i producent filmu.

"Powstanie Warszawskie" - tam śmierć jest prawdziwą śmiercią >>>

Większość dialogów w filmie zostało napisanych po angielsku. Autorem koncepcji filmu był Jan Komasa, do niego więc zwrócili się producenci pracując nad wersją międzynarodową. - Był jednak zajęty kończeniem filmu "Miasto 44", więc musieliśmy się zdecydować na kogoś innego. Pojawiła się kandydatura Władysława Pasikowskiego, który robi amerykańskie kino i będzie potrafił zrobić taką wersję ścieżki dźwiękowej, która będzie zrozumiała dla Amerykanów - opowiada dyrektor MPW. Krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski jest pewien, że nowa wersja będzie porażająca, bo takie działanie miał dotychczasowy dokument. - Rzeczywiście pewną wadą polskiej wersji była zbyt duża ilość dialogów, bo sam obraz jest tak wymowny, że nie zawsze chciało się jeszcze słuchać. Odjęcie pewnego nadmiaru to szczęśliwe posunięcie - komentuje Tadeusz Sobolewski.

Jak dodaje krytyk, pomalowanie kronik powstańczych bardzo przybliżyło widzom rzeczywistość roku 1944. - Dla mnie to jest prawdziwe miasto 44 - podkreśla filmoznawca.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>

Z kolei fabularny film Jana Komasy na Festiwalu Filmowym w Gdyni wyróżniony został za efekty specjalne, dźwięk i pierwszoplanową rolę kobiecą. Część krytyków zaskoczył fakt, że w wyścigu o miano najlepszego filmu "Miasto 44" przegrało z obrazem o życiu i pracy prof. Zbigniewa Religi. Ryszard Bugajski, przewodniczący międzynarodowego jury, które przyznało Złote Lwy filmowi "Bogowie" Łukasza Palkowskiego opowiada, że nikt nie zaproponował na główną nagrodę festiwalu w Gdyni filmu "Miasto 44". - Przez całą dyskusję, która się tam toczyła nikt nie zmienił zdania. Nie było żadnych manipulacji, nacisków czy sugestii - mówi przewodniczący.
"W tonacji kina" >>> Słuchaj w moje.polskieradio.pl
Tadeusz Sobolewski przyznaje, że Jan Komasa ma odwagę wchodzenia w polemikę oraz kontakt z krytykami jego filmu. - Ten film ma za sobą armię zwolenników, ja napisałem dwie krytyczne recenzję i nie chcę się więcej pastwić nad "Miastem 44". W moim poczuciu sprawiedliwości stało się zadość, ale myślę, że dla wielu ludzi brak nagrody głównej w Gdyni jest szokiem - mówi krytyk filmowy.

"Bogowie" dostali również nagrody publiczności i dziennikarzy, a odtwórca roli prof. Religi  Tomasz Kot został najlepszym aktorem pierwszoplanowym.

O gdyńskie Złote Lwy walczyło w tym roku 13 filmów, m.in. "Fotograf" Waldemara Krzystka, "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego, "Miasto 44" Jana Komasy, "Obywatel" Jerzego Stuhra, "Onirica - Psie Pole" Lecha Majewskiego i "Sąsiady" Grzegorza Królikiewicza.
Kultura w radiowej Jedynce >>>
Jak postać Zbigniewa Religi postrzega Łukasz Palkowski? Ile ta rola kosztowała aktora Tomasza Kota? Posłuchaj całej rozmowy.

"Rozdroża kultury" poprowadziła Joanna Sławińska .

(sm/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Komasa: widzowie w kinach zobaczą inną wersję "Miasta 44" niż powstańcy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 16:18
- Zmiany brzmią tak, jakbyśmy zmieniali coś z jakiegoś powodu. Nie, to są normalne prace. Z częścią ujęć po prostu się nie wyrobiliśmy, a one zmieniają wymowę filmu. W wielu aspektach intensyfikują i podnoszą wrażenia - mówił w Jedynce reżyser filmu "Miasto 44".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Nalazek pracuje z Kamińskim, Spielbergiem i Dustinem Hoffmanem

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 09:28
Ma zaledwie 28 lat, a poznał już legendy kina. O pracy na planie wielkich hollywoodzkich produkcji w "Spotkaniu z Mistrzem" opowiedział operator filmowy, Bartosz Nalazek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Olbrychski: "Potop" w ogóle się nie zestarzał

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 10:00
- Ucięto 2 godziny, a film nadal jest opowiedziany jak trzeba. Zachwyciła mnie również reakcja publiczności. Potrafiła wychwycić śmieszne momenty, których 40 lat temu nie było - mówił w Jedynce Daniel Olbrychski po specjalnej projekcji filmu "Potop Redivivus".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Bogów": o dokonaniach prof. Religi dowiedziałem się ze scenariusza

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 09:18
Poznawanie historii Zbigniewa Religi reżyser najlepszego filmu 39. Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni porównał do sinusoidy. – To była fascynacja przechodząca w zrozumienie, później następowało zwątpienie, a na koniec wrócił pełen entuzjazm - mówił w Jedynce Łukasz Palkowski, laureat Złotych Lwów.
rozwiń zwiń