X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karol Modzelewski z Nagrodą Nike 2014: nie jestem literatem

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 21:09
Zaskoczenia werdyktem jury nie kryje laureat tegorocznej Nagrody Nike. - Ponieważ nie jestem literatem, to byłem przekonany, że literackiej nagrody nie dostanę - powiedział Jedynce prof. Karol Modzelewski, którego wyróżniono za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca".
Audio
  • Karol Modzelewski o Nagrodzie Nike (Kultura z Jedynką)
  • Juror Mikołaj Grabowski o Nagrodzie Nike dla Karola Modzelewskiego (Kultura z Jedynką)
  • Jerzy Pilch o książce "Wiele Demonów", która była nominowana do Nagrody Nike (Kultura z Jedynką)
  • Ignacy Karpowicz o książce "ości", która była nominowana do Nagrody Nike (Kultura z Jedynką)
  • Nagrody literackie. Felieton Magdaleny Mikołajczuk (Kultura z Jedynką)
Karol Modzelewski z Nagrodą Nike. Pisarza nagrodzono za autobiografię Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca
Karol Modzelewski z Nagrodą Nike. Pisarza nagrodzono za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca"

Karol Modzelewski przyznał, że czasami w życiu pióro mu przeszkadzało, było powodem kłopotów. Nie mógł się jednak od niego uwolnić. - Więzienie było swego rodzaju premią. Oznaczało, że władze poważnie traktują to, co człowiek pisze. To było wyróżnienie - tłumaczył laureat Nagrody Nike.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Historyk i działacz opozycji w PRL nie miał wątpliwości, że najważniejsze w jego biografii były lata 1980-81. Istotny był też rok 1968. - To była próba wymuszonej samoobrony. Dla człowieka uniwersytetu fakt, że władze postanowiły przekreślić margines względnej swobody w nauczaniu i pracy, był tak bulwersujący, że trzeba było stawić opór. Na tym polegała istota wydarzeń marcowych - tłumaczył Karol Modzelewski.

Poza nagrodzoną autobiografią Modzelewskiego, w finale Nagrody Nike znalazły się też powieści: "ości" Ignacego Karpowicza, "Wiele demonów" Jerzego Pilcha, "Nocne zwierzęta" Patrycji Pustkowiak, a także "Niebko" Brygidy Helbig. Nominowano również  tomy wierszy "Nadjeżdża" Szymona Słomczyńskiego i "Jeden" Marcina Świetlickiego.

Na książkę prof. Modzelewskiego od początku stawiał jednak wydawca i księgarz Tomasz Brzozowski. Jego zdaniem to autobiografia niezwykła i bardzo dobrze napisana. - Literatura tworzona przez akademików kojarzy się z ciężkim i dosadnym stylem. W tym przypadku jest inaczej - przyznał rozmówca Małgorzaty Raduchy. Jak podkreślił, należy docenić debiutantów oraz wszystkich, którzy znaleźli się w finale nagrody, ale książka Modzelewskiego była najmocniejsza. - Z punktu widzenia literackiego daje przyjemność na wszystkich poziomach czytelniczych. Jej mocnymi stronami jest to o czym i jak odpowiada Modzelewski - wyjaśnił księgarz.

Rozmowy z ludźmi kultury na oficjalnym kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Nagroda Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Wśród jej dotychczasowych laureatów są m.in. Czesław Miłosz, Wiesław Myśliwski, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Joanna Bator, Dorota Masłowska.

(tj/mk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katarzyna Bonda: słucham, podpatruję, jestem wampirem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 15:32
- Wszystkie moje książki są dokładnie udokumentowane, wszędzie jeżdżę, wszystko sprawdzam. Nie cierpię, kiedy pisarz posiłkuje się "wujkiem Googlem", bo to jest prawda z drugiej ręki - opowiada autorka kryminałów, która była gościem magazynu "Moje książki". W radiowej Jedynce opowiedziała jak dużą dawkę "kryminalnej wiedzy" zdobyła w pracy... dziennikarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezdrowy erotyzm wg Brunona Schulza. Co mówią grafiki pisarza?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 05:12
- W obliczu tak dużej ilości literatury na temat Schulza pozostaje tylko jedno: dobrać się do niego od jego miękkiego podbrzusza, od rysunków, od strony graficznej. Jego teksty podlegają teraz tak mikroskopowym powiększeniom, że trudno uniknąć starcia z potężną konkurencją - mówi Jan Gondowicz, autor "Trans-Autentyk. Nie-czyste formy Brunona Schulza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyraziste władczynie i szaleni władcy. Magnetyczna historia Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 05:46
O historii potrafi opowiadać w tak niezwykle pasjonujący sposób, że jej książki czytają również osoby, które zawsze stroniły od tej nauki. - Moim idealnym, wymarzonym czytelnikiem, do którego kieruję swoje powieści jest ten, który historii nie lubi, który czuje do niej awersję, albo ktoś, kto się w niej pogubił - opowiada pisarka książek historycznych Elżbieta Cherezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopisz zakończenie do powieści Tyrmanda. "Ogłaszając ten konkurs czekamy na cud"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 11:16
- Frapuje mnie, jak współcześni wyobrażają sobie, co dalej mogło się zdarzyć w powieści "Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”. Czy opowieść Tyrmanda stanowiła wstęp do napisania czegoś bardzo poważnego? Czy ciąg dalszy tej opowieści był równie zabawny? To pytanie do uczestników konkursu - powiedział juror, dr Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń