Najpiękniejsza księgarnia świata i apatyczny Saramago. "Szkice portugalskie"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 17:00
- Moje pierwsze spotkanie z Portugalią odbyło się za sprawą pracy dla radia, więc mogę powiedzieć, że ojcem chrzestnym tej książki jest Polskie Radio - mówi Renata Gorczyńska, autorka książki "Szkice portugalskie".
Audio
  • Portugalia wg Renaty Gorczyńskiej (Kultura w Radiowej Jedynce)
Panorama Lizbony
Panorama LizbonyFoto: Adriana Bąkowska/ Polskie Radio

Podróże do Portugalii Renata Gorczyńska najczęściej odbywała sama. - Wyjazdy z innymi osobami to pewnego rodzaju rozproszenie. Raczej należy to robić samemu, co ma oczywiście swoje wady i zalety - wyjaśnia pisarka.

Portret malowany słowem >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Renata Gorczyńska podkreśla, że Portugalia jest krajem przyjaznym obcokrajowcom. - Ludzie są serdeczni, chętni do pomocy i jest bezpiecznie - opowiada autorka książki "Szkice portugalskie".

Autorka przyznaje, że ma zgryz na punkcie Portugalii w związku z jej historią. - Ten niewielki kraj, który zajmuje zaledwie jedną piątą Półwyspu Iberyjskiego, był światową potęgą do tego stopnia, że król Manuel I był najbogatszym władcą w całej Europie. Stało się to możliwe dzięki podbojom - mówi Renata Gorczyńska.

Renata Gorczyńska to pisarka, tłumaczka i wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia oraz autorka "Szkiców portugalskich". Pisze w nich m.in. studentach z Coimbry chodzących na co dzień w togach, o słynnych Polakach, którzy znaleźli się w Portugalii w czasie II wojny światowej i o następcy portugalskiego tronu, który w wyjątkowo okrutny sposób zemścił się na zabójcach swojej ukochanej, a jej ekshumowane po paru latach zwłoki posadził na tronie.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z autorką książki "Szkice portugalskie".

Kultura w radiowej Jedynce >>>

"Kulturę w Radiowej Jedynce" poprowadziła Magda Mikołajczuk.

(sm/ag)

Czytaj także

Portugalia - tu wyciszysz się przy dźwiękach fado i rozgorączkujesz podczas meczu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 12:00
Portugalczycy, na tle innych południowców, mogą wydawać się nieco smutni i zamknięci w sobie. Goście "Lata z Radiem" przekonywali jednak, że w kraju tym zaznamy niezwykłej serdeczności.
rozwiń zwiń