Andrzej Mastalerz - ucieleśnienie niesprawiedliwości natury

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 19:00
- Naturalną koleją rzeczy trafiłem do technikum kolejowego, ale szybko się zorientowałem, że mój umysł jest nastawiony na coś innego - mówi Andrzej Mastalerz, aktor.
Audio
  • Andrzej Mastalerz - ucieleśnienie niesprawiedliwości natury (Tramwaj zwany kulturą/Jedynka)
Andrzej Mastalerz. Aktor związany z Teatrem Polskiego Radia zagra jedną z głównych ról także w  słuchowisku Diabelski młyn
Andrzej Mastalerz. Aktor związany z Teatrem Polskiego Radia zagra jedną z głównych ról także w słuchowisku "Diabelski młyn"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ojciec kolejarz, matka pracująca w domu Ślązaczka. On także miał założyć mundur kolejarza, jednak życie potoczyło się inaczej. - Zawsze ważne jest jednak to skąd pochodzę, skąd się wzięły moje cechy charakteru - wyjaśnia Andrzej Mastalerz w rozmowie z Anną Stempniak. - W domu rodzinnym budują się nasze postawy, które później prezentujemy w życiu, bez względu na to jaki zawód uprawiamy - dodaje aktor.

Zanim Andrzej Mastalerz zdecydował się na aktorstwo, w jego głowie pojawił się pomysł złożenia dokumentów na Akademii Wychowania Fizycznego. Ten pomysł jednak nie wypalił i dokumenty trafiły do Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. - Zgubiła mnie jednak pewność siebie - wspomina gość radiowej Jedynki. - Z egzaminu wyleciałem z hukiem - dodaje aktor, który teraz uczy młodych ludzi tego, jak ważna w zawodzie aktora jest pokora.

Prócz tej pokory, w życiu Andrzeja Mastalerza zawsze ważni byli także mistrzowie. - Przed laty Igor Przegrodzki, wielki aktor i pedagog powiedział mi: jesteś ucieleśnieniem niesprawiedliwości natury. Wyglądasz jak chłopiec, a masz głos amanta - wspomina aktor, któremu na scenie, a także w życiu zupełnie nie przeszkadza to cudowne niedopasowanie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Z Andrzejem Mastalerzem rozmawiała Anna Stempniak.

Andrzej Mastalerz: absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu (1990). Grał w: Teatrze im. Jaracza w Łodzi, Teatrze Studio w Warszawie, od 2012 roku aktor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie. Mastalerz współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, gra także w filmach.

(ah/ag)

Czytaj także

Reżyser filmu "Służby specjalne": nie ma tu sceny, która nie mogłaby się wydarzyć

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 20:40
- Mówię to na podstawie rozmów z kilkudziesięcioma oficerami wywiadu i kontrwywiadu cywilnego i wojskowego. Na końcu filmu znajduje się jednak napis, że wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe. Nie należy więc patrzeć na "Służby specjalne" jak na film historyczny - mówił w Jedynce Patryk Vega.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scenarzysta filmu "Bogowie": biografią prof. Religi trafiłem filmową szóstkę

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 07:50
- Znalazłem w niej wszystko. I portret trudnych czasów po stanie wojennym, i walkę o życie, i konflikt uczeń-mistrz, konflikt pokoleń, a także ciekawy obraz mikrośrodowiska, w tym wypadku kardiochirurgów, które jest hermetyczne, posługuje się własnym językiem - mówił w Jedynce Krzysztof Rak, autor scenariusza do filmu z Tomaszem Kotem w roli głównej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Jakubik o filmie "Wołyń": na planie mogłem dotknąć zła

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 20:45
- Miałem możliwość spenetrowania tego, co się dzieje w człowieku. Do jakich granic jest w stanie się posunąć, żeby przeżyć i kochać - mówił aktor Arkadiusz Jakubik, który w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego gra główną rolę męską.
rozwiń zwiń