Muzyczna i wizualna uczta na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 12:37
By poznać zawartość Muzeum Historii Żydów Polskich, nie trzeba przyjeżdżać do Warszawy. - Wystarczy otworzyć internet, wejść na stronę polin.pl i tam będą linki do naszego wirtualnego spaceru po wystawie, lekcji na żywo w kilku wersjach oraz platformy historie polin - mówi w Jedynce prof. Dariusz Stola, dyrektor muzeum.
Audio
  • Subiektywny przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych (Magazyn sztuk wszelkich/Jedynka)
Fasada Muzeum Historii Żydów Polskich
Fasada Muzeum Historii Żydów PolskichFoto: W.Kryński / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

- Dokładnie 28 października wieczorem będziemy mieli fantastyczny koncert na skwerze przy muzeum, składający się z trzech części. Ostatnią będzie utwór napisany specjalnie na tę okazję przez Tomasza Stańkę - opowiada prof. Dariusz Stola. Tłem wizualnym wydarzenia będą projekcje, wyświetlane na zachodniej fasadzie budynku muzeum.
Na zakończenie koncertu cały gmach Muzeum Historii Żydów Polskich zostanie rozświetlony. Przez dwa kolejne dni będą się odbywały dni otwarte instytucji. - W zasadzie bez przerwy coś się dzieje, jest kilkanaście wydarzeń każdego dnia i muzeum będzie otwarte aż do północy, by każdy chętny mógł je odwiedzić. Trzeba tylko zarejestrować się online, by nie było tłoku - mówi szef nowego muzeum.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Ekspozycję stałą Muzeum Historii Żydów Polskich podzielono na osiem części, od czasów średniowiecza po historię najnowszą. W placówce można poznać zarówno historię, jak i zmiany kulturowe. - Dotyczy to szczególnie XIX i XX wieku, kiedy mamy zjawisko Polaków i Żydów jednocześnie, a potem Polaków żydowskiego pochodzenia. To niebywale płodne środowisko, jeśli chodzi o muzykę i sztuki - mówi dyrektor.

Jedną z niezwykłych postaci tego okresu był Artur Rubinstein. Jak przypomina prof. Stola, na inauguracyjnym posiedzeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie ze względów politycznych zabrakło polskiej delegacji, słynny pianista powiedział, że tak nie może być i zagrał Mazurka Dąbrowskiego.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

W "Magazynie sztuk wszelkich" mowa była również na temat: obchodów 90. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta, wystawy "Mit Galicji" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, premiery w Teatrze Narodowym w Warszawie "Iwony księżniczki Burgundy" Gombrowicza w reż. Agnieszki Glińskiej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Rozmawiała Anna Stempniak.
(sm, pg)

Zobacz więcej na temat: Anna Stempniak KULTURA Żydzi

Czytaj także

Miłość w mrocznych czasach wojny. Basia i Krzysztof Baczyńscy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 02:35
To dla niej powstały jedne z najpiękniejszych erotyków w polskiej literaturze. Życie obojga zakończyło się w powstańczej Warszawie. Miłość Barbary i Krzysztofa Baczyńskich jest tematem książki "Ty jesteś moje imię" Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Powszechny ma nowego dyrektora. Czym nas zaskoczy?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 05:37
Właśnie rozpoczyna się nowy sezon teatralny, a wraz z nim nowości odnoszące się do zespołów i dyrektorów placówek kulturalnych. Paweł Łysak, nowy dyrektor Teatru Powszechnego, w ostatnich latach został okrzykniętym liderem za sprawą zarządzania Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Jakie ma plany w związku z nową funkcją?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieskończony proces twórczy wg Tadeusza Kantora. Cricoteka i teatr

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 18:00
Tadeusz Kantor był ostatnim wielkim artystą z nurtu awangardzistów. Malarz, reżyser, twórca instalacji, scenograf, grafik i twórca własnego teatru Cricot 2. W 2015 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin tego wielkiego artysty.
rozwiń zwiń