Operator Kurt Weber: nie ma wesołej i szczęśliwej emigracji

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 17:00
Emigracja może być udana, bo się znowu złapało grunt pod nogami i to mogę o sobie powiedzieć, ale to zawsze jest emigracja - mówi w radiowej Jedynce Kurt Weber, wybitny operator, który kręcił zdjęcia do wielu polskich filmów.
Audio
  • Kurt Weber o emigracji i swoich filmach (Tramwaj zwany kulturą/ Jedynka)
Kurt Weber
Kurt WeberFoto: Jacek Konecki/PR

- Jestem pod olbrzymim wrażeniem, bo Muzeum Historii Żydów Polskich to wielkie społeczno-kulturowe wydarzenie. Dziś urzekła mnie aura, która jest wokół tej placówki, bo przeszedłem przez plac pomiędzy pomnikiem Bohaterów Getta a budynkiem muzeum i coś mnie ścisnęło za gardło - opowiada Kurt Weber. Jak dodaje, jest tam w powietrzu ciepło, tolerancja, współżycie, kreatywność.
- Pomyślałem sobie, że oby to się stało takim znakiem rozpoznawczym na przyszłość. To kompletnie inna atmosfera: godna, ludzka i nie wiem na czym to polegało - dodaje operator. Jak podkreśla, najważniejsze, to oby tak pozostało.

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Kurt Weber od 1969 roku mieszka w Niemczech. - Jak wyjeżdżałem z Polski, dystansu i niechęci do ludności pochodzenia żydowskiego nie odczułem w kontaktach indywidualnych, czy ludzkich, ale odczułem je w kontaktach instytucjonalnych. Instytucje były nastawione nieżyczliwie, wrogo, nietolerancyjnie i niesprawiedliwie - opowiada twórca filmowy. Jak dodaje, to było charakterystyczne dla formy antysemityzmu tamtych lat, że był on instytucjonalny.
Co przesądziło o wyjeździe Kurta Webera z Polski? Jakie filmy, które zrealizował operator, są mu najbliższe i z jakich powodów? Jakie cechy powinien mieć dobry operator? Posłuchaj całej rozmowy.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Kurt Weber to wybitny operator i twórca zdjęć m.in. do filmów: "Baza ludzi umarłych", "Salto", "Sublokator". Od 1969 roku mieszka w Niemczech. Ukazała się właśnie jego autobiografia "Dokumenty podróży".

"Tramwaj zwany kulturą" poprowadziła Joanna Sławińska.

Kurt
Kurt Weber w rozmowie z Joanną Sławińską fot. Jacek Konecki/PR

(sm/ag)

Zobacz więcej na temat: FILM Joanna Sławińska kino

Czytaj także

Scenarzysta filmu "Bogowie": biografią prof. Religi trafiłem filmową szóstkę

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 07:50
- Znalazłem w niej wszystko. I portret trudnych czasów po stanie wojennym, i walkę o życie, i konflikt uczeń-mistrz, konflikt pokoleń, a także ciekawy obraz mikrośrodowiska, w tym wypadku kardiochirurgów, które jest hermetyczne, posługuje się własnym językiem - mówił w Jedynce Krzysztof Rak, autor scenariusza do filmu z Tomaszem Kotem w roli głównej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jowita Budnik: idę na żywioł, pamiętając o tym kogo gram i co chcę osiągnąć

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 05:04
- Największym moim sukcesem jest to, że wstaję rano zadowolona, patrzę na moją rodzinę i robię coś wartościowego artystycznie. Harmonia życiowa pomiędzy wszystkimi moimi osobowościami na co dzień osobnymi ciągle istnieje i to jest mój największy powód do radości - opowiada aktorka Jowita Budnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zimowy sen", czyli od dłużyzn do pięknego i głębokiego dramatu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 05:02
- Sztuką i walorem tego filmu jest to, że jest on tak bardzo prawdziwy. Reżyser nie ocenia swoich bohaterów, ale pozwala nam ich poznać i zweryfikować pierwsze wrażenie - mówi o filmie "Zimowy sen" krytyk Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń