Olśnienie, drogowskaz, pocieszenie. Jaką siłę ma poezja?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 13:28
W jednym ze swych wierszy Wisława Szymborska pisała, że niektórzy lubią poezję. Jednak nie są to wszyscy. Co takiego ma w sobie poezja, co nas przyciąga i sprawia, że ją lubimy?
Audio
Olśnienie, drogowskaz, pocieszenie. Jaką siłę ma poezja?
Foto: Glow Images/East News

Po co nam poezja? Jaką funkcję użytkową pełni ona w naszym życiu? - Gdybym miał ostateczną odpowiedź na takie pytanie, to prawdopodobnie w tym samym momencie przestałbym się zajmować poezją. Dzięki temu, że nie znam odpowiedzi, a pytanie to nieustannie mnie nurtuje, mogę się zajmować poezją - mówi Janusz Drzewucki, poeta i krytyk literacki.
Zdaniem Michała Sobola, poezja jest domeną praktyki, a nie teorii. - Jest swoista korzyść praktyczna, coś w kontakcie z poezją i sztuką, co sprawia, że wpływają one na naszą egzystencję. Wiersze potrafią uwewnętrznić pewne prawdy w człowieku - wyjaśnia poeta.
Według Janusza Drzewuckiego język poezji jest szczególnie pomocny w sytuacjach, w których nie umiemy znaleźć dobrych słów na opisanie tego, co czujemy lub myślimy. Czy poezja poprawia nam życie? Posłuchaj całej audycji.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Janusz Drzewucki, Michał Sobol
Data emisji: 9.11.2014
Godzina emisji: 20.19

(sm, pg)

Czytaj także

Zbigniew Herbert, poeta sumienia z wyostrzoną potrzebą wolności

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 03:06
"Chyba nigdy w życiu nie chciałem być pisarzem, jeżeli przypominam sobie moje młodzieńcze marzenia. Miałem raczej zainteresowania praktyczne i skończyłem studia, które przygotowywały człowieka do uprawiania pożytecznego, socjalnie zaakceptowanego zawodu" - mówił poeta Zbigniew Herbert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poniedzielski: w dzieciństwie miałem nadzwyczajną skłonność do wierszyków

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 12:52
- Dziecięce wiersze Brzechwy czy Tuwima były źródłem przeżyć. Słowo dobrze napisane, a ci autorzy umieli to robić, uruchamia wyobraźnię - mówi Andrzej Poniedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy Kraków i Chicago? Adam Zagajewski o wierszach i życiu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 18:00
– W moim amerykańskim mieszkaniu próbuję znaleźć to, co wspólne dla każdego miejsca, na przykład myślenie czy słuchanie muzyki – mówił w Dwójce wybitny poeta.
rozwiń zwiń