Sporne opłaty za dzieła w sieci. Apel ludzi kultury wywołuje dyskusję

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 11:00
- W Polsce smartfony i tablety są tak samo drogie jak w innych krajach, ale tam, w cenach wmontowane są już opłaty na rzecz twórców - mówi Michał Komar, publicysta, który popiera apel w sprawie opłat od czystych nośników.
Audio
  • Sporne opłaty za dzieła w sieci. Apel ludzi kultury wywołuje dyskusję (Rozdroża kultury/Jedynka)
Dostępność literatury i muzyki na urządzeniach mobilnych budzą sprzeciw polskich twórców. W swoim apelu do parlamentarzystów domagają się wprowadzenia opłat od czystych nośników
Dostępność literatury i muzyki na urządzeniach mobilnych budzą sprzeciw polskich twórców. W swoim apelu do parlamentarzystów domagają się wprowadzenia opłat od czystych nośnikówFoto: flickr/Wheeler Cowperthwaite

Ludzie kultury skierowali do ministrów i parlamentarzystów dwa listy-apele: apel w sprawie opłat od czystych nośników i apel o wprowadzenie ustawy o jednolitej cenie książki (przez rok od wydania książka nie mogłaby być przeceniana).

"My, twórcy kultury, artyści i wydawcy jesteśmy zbulwersowani ostatnimi działaniami przedstawicieli producentów i importerów urządzeń elektronicznych i reprograficznych. Nie zgadzamy się, by ich odmowa ponoszenia opłat z tytułu tzw. czystych nośników narażała polską kulturę na dalsze straty. Ci sami producenci sprzętu w ponad 20 krajach Europy akceptują znacznie wyższe świadczenia na rzecz kultury niż w Polsce” - napisali w swoim apelu.

- Nie oszukujmy się. Ludzie kupują smartfony i tablety z powodu ich zawartości - podkreślają goście radiowej Jedynki: publicysta Michał Komar i kompozytor Krzesimir Dębski. - Wszyscy korzystają z produktów, które wymyślili kompozytorzy, pisarze, filmowcy i bez nich urządzenia elektroniczne nie byłyby tak atrakcyjne - dodają.

Sonia Draga, wydawczyni nie do końca popiera inicjatywę. - Ja będę bardziej chłodna w tej opinii, dlatego że to, co znajduje się w smartfonach, trafia tam za decyzją dostawcy - podkreśla gość Magdy Mikołajczuk. - Ja też przecież, skoro produkuję audiobooki, mam możliwość wprowadzania utworów na smartfony. Wielokrotnie jednak rezygnowałam z propozycji operatorów, bo uważałam, że niekoniecznie musi to być dobre dla autora.

Draga zastanawia się także, kto i w jaki sposób miałby redystrybuować opłaty do twórców?

***

Tytuł audycji: Kulturalny wieczór z Jedynką

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Sonia Draga (wydawczyni), Michał Komar (pisarz i publicysta) i Krzesimir Dębski (kompozytor)

Data emisji: 17.11.2014

Godzina emisji: 20.00 - 21.00

(ah/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Podatek" od smartfonów. Dyrektor ZAiKS: nabywcy nie powinni go odczuć

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 16:32
Według Krzysztofa Lewandowskiego, dyrektora generalnego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, mimo spadającej sprzedaży płyt, Polacy słuchają znacznie więcej muzyki niż kiedyś.
rozwiń zwiń