Szapołowska jako wariatka, która widzi anioły

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 15:55
W obrazie "Piąte: Nie odchodź" aktorka wciela się w rolę chorej psychicznie. Fabularny debiut Katarzyny Jungowskiej otrzymał Nagrodę Perspektywa im. Janusza "Kuby" Morgensterna.
Audio
  • Katarzyna Jungowska opowiada o filmie "Piąte: Nie odchodź" (Kultura w radiowej Jedynce)
Reżyserka Katarzyna Jungowska (L) w towarzystwie matki, aktorki Grażyny Szapołowskiej (P), podczas wręczenia nagrody Perspektywa im. Janusza Kuby Morgensterna. Katarzyna Jungowska otrzymała nagrodę za najbardziej obiecujący debiut reżyserski za film Piąte: nie odchodź. Warszawa, 17.11.2014.
Reżyserka Katarzyna Jungowska (L) w towarzystwie matki, aktorki Grażyny Szapołowskiej (P), podczas wręczenia nagrody Perspektywa im. Janusza "Kuby" Morgensterna. Katarzyna Jungowska otrzymała nagrodę za najbardziej obiecujący debiut reżyserski za film "Piąte: nie odchodź". Warszawa, 17.11.2014. Foto: PAP/Leszek Szymański

Historię wzajemnej relacji wrażliwej nastolatki i zdystansowanego, chłodnego emocjonalnie ojca każdy - zdaniem reżyserki - może interpretować po swojemu. Jako debiutantka podjęła jednak trudny temat, bo w filmie musiała zbalansować aspekty bajki, psychologii i wiary oraz relacji międzyludzkich. - W naszych religiach wierzymy w istnienie aniołów. Ale gdzieś jest granica, przy której lekarz decyduje, by dać nam na tę wiarę tabletki. Mnie zastanawia, gdzie ta granica leży - wyjaśnia Jungowska.

Symbole i metafizykę, tak znaczące w jej debiucie, reżyserka dostrzega również w filmach patrona Nagrody Perspektywa - Janusza "Kuby" Morgensterna. Dla reżysera, któremu zawdzięczamy m.in. film "Do widzenia, do jutra" czy seriale "Kolumbowie" i "Polskie drogi", pomoc młodszym kolegom była czymś naturalnym. - Gdy trzy lata temu umarł mąż, chcąc przedłużyć jego drogę zawodową postanowiłam, że każdego roku pomyślę o jednym debiutancie, dając mu nagrodę pieniężną i piękną statuetkę - mówi pomysłodawczyni i przewodnicząca Kapituły Nagrody Perspektywa, Krystyna Cierniak-Morgenstern.
O motywach, które zdecydowały o wygranej filmu Katarzyny Jungowskiej w tegorocznej edycji Perspektywy, oraz pojawieniu się na planie Daniela Olbrychskiego, któremu towarzyszyło słońce z gośćmi audycji rozmawiała Joanna Sławińska. W audycji zabrzmiał także głos samego "Kuby" i wspomnienia Andrzeja Wajdy ze współpracy z Januszem Morgensternem.

***
Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce

Prowadziła: Joanna Sławińska

Goście: pomysłodawczyni Nagrody Perspektywa imienia Janusza "Kuby" Morgensterna i przewodnicząca Kapituły, Krystyna Cierniak-Morgenstern oraz  nagrodzona młoda reżyserka Katarzyna Jungowska
Data emisji: 24.11.2014
Godzina emisji: 20.19
(sm/asz)

Czytaj także

Jerzy Stuhr: "Obywatel" to film wyłącznie dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 08:59
- Zrobiłem ten film, bo musiałem - opowiada o swoim najnowszym filmie Jerzy Stuhr. Aktor i reżyser przyznaje, że "Obywatela" cudzoziemcom trudno będzie zrozumieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski "Lewiatan" nie pozostawia nadziei. "Władza wciąż miażdży lud"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 20:32
- Reżyser Andriej Zwiagincew pokazuje, że Rosja się nie zmienia. Bardzo ponura diagnoza i film, który mówi o tym niezwykle przekonująco - mówi w Jedynce Magda Sendecka.
rozwiń zwiń