Na podstawie serialu "Kolumbowie" powstanie film fabularny

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 14:43
Informację tę przekazała na antenie radiowej Jedynki żona zmarłego w 2011 roku reżysera Janusza Morgensterna - Krystyna Cierniak-Morgenstern. - Czekam już tylko na kosztorysy - zdradziła.
Audio
  • Na podstawie serialu "Kolumbowie" powstanie film fabularny (Kultura w radiowej Jedynce)
Kadr z serialu telewizyjnego Kolumbowie w reż. Janusz Morgenstern. Rok. 1970Na zdjęciu aktor Jerzy Trela
Kadr z serialu telewizyjnego "Kolumbowie" w reż. Janusz Morgenstern. Rok. 1970 Na zdjęciu aktor Jerzy Trela Foto: PAP/TVP

Jak wyjaśniła Krystyna Cierniak-Morgenstern w audycji "Kultura w radiowej Jedynce", jej mąż miał taki plan, by wrócić do "Kolumbów" (serial, który reżyserował w roku 1970) i zrobić z pięciu godzinnych odcinków serialu film fabularny. Nie dostał jednak zgody, urzędnicy stwierdzili, że skoro jest już serial, to film nie jest potrzebny. - To był duży błąd. Film jeździłby po świecie, byłby pokazywany na różnych festiwalach - świat by się dowiedział 30 lat wcześniej, że było u nas Powstanie Warszawskie - stwierdziła wdowa po reżyserze.
Po sukcesie filmu "Miasto 44" Cierniak-Morgenstern postanowiła powalczyć o "Kolumbów". - Na Festiwalu Filmowym w Gdyni podeszłam do niemal wszystkich dyrektorów telewizji i przedstawiłam im moją propozycję, by zrobić film. Teraz już czekam tylko na kosztorysy. Montażem zajmie się Grażyna Gradoń - poinformowała.
"Kolumbowie" to polski serial telewizyjny opowiadający o losach przedstawicieli pokolenia Kolumbów - konspiratorów, żołnierzy Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej, a później Powstania Warszawskiego. Serial stanowi adaptację dwóch pierwszych tomów powieści Romana Bratnego "Kolumbowie. Rocznik 20". Jego pierwszy odcinek został wyemitowany we wrześniu 1970 roku.
Joanna Sławińska rozmawiała w audycji także z reżyserką Katarzyną Jungowską, tegoroczną laureatką Nagrody Perspektywa im. Janusza "Kuby" Morgensterna.

***
Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce
Prowadziła: Joanna Sławińska
Goście: pomysłodawczyni Nagrody Perspektywa imienia Janusza "Kuby" Morgensterna i przewodnicząca Kapituły, Krystyna Cierniak-Morgenstern oraz nagrodzona reżyserka Katarzyna Jungowska
Data emisji: 24.11.2014
Godzina emisji: 20.19
kk/asz

Czytaj także

Od "Zakazanych piosenek" do "Miasta 44" - czyli Powstanie Warszawskie w kinie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 14:00
"Zakazane piosenki", "Kanał", "Godzina +W+" - to niektóre z filmów podejmujących temat Powstania Warszawskiego. Najnowszy, "Miasto 44" autorstwa reżysera Jana Komasy, trafi do kin 19 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Jungowska z nagrodą za film "Piąte: nie odchodź"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 19:21
Po raz trzeci przyznano nagrodę "Perspektywa" za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera filmowego. Uhonorowano Katarzynę Jungowską za obraz "Piąte: nie odchodź".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szapołowska jako wariatka, która widzi anioły

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 15:55
W obrazie "Piąte: Nie odchodź" aktorka wciela się w rolę chorej psychicznie. Fabularny debiut Katarzyny Jungowskiej otrzymał Nagrodę Perspektywa im. Janusza "Kuby" Morgensterna.
rozwiń zwiń