Marlon Brando - pół wieku kariery pełnej wzlotów i upadków

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 14:30
- To był aktor inteligentny. Swojego myślenia nie kierował jednak ku identyfikacji z postacią. On ją budował zupełnie od nowa, po swojemu - mówi krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
Audio
  • Marlon Brando - pół wieku kariery pełnej wzlotów i upadków (Kultura w Radiowej Jedynce)
Filmowa kariera Marlona Brando trwała pół wieku i pełna była wzlotów i upadków
Filmowa kariera Marlona Brando trwała pół wieku i pełna była wzlotów i upadkówFoto: PAP/DPA

Marlon Brando, jeden z najwspanialszych aktorów w historii kina, początkowo chciał zostać... zawodowym żołnierzem. Na przeszkodzie stanęła mu jednak bardzo poważna kontuzja kolana, którą odniósł grając w futbol amerykański. Postanowił więc poszukać szczęścia w Nowym Jorku, gdzie został studentem Amerykańskiej Akademii Teatralnej. Jego ulubionym wykładowcą stała się Stella Adler, która wyznawała zasadę, że ważniejsza u aktora jest wyobraźnia niż emocje.

Rozgłos Marlonowi Brando przyniosła rola w "Tramwaju zwanym pożądaniem” (1951 r.) - To był film, który uderzał w publiczność, miał olbrzymią siłę emocjonalną. W tamtym czasie istniała potrzeba zmiany środków aktorskich, nastąpił pewien przesyt, szukano czegoś nowego i Brando był prawdziwym odkryciem. Nikt nie potrafił grać w tak gwałtowny sposób jak on - podkreśla Andrzej Kołodyński.

Podczas pracy na planie filmowym Marlon Brando stosował tzw. karty z zapisami, na których w kilku punktach zawierał, co jest dla niego jest najważniejsze w danej scenie. - Przylepiał także kartki do czoła swoich partnerów, gdy wiedział, że będą oni filmowani od tyłu. Były tam również spisane kwestie, Brando często bowiem nie uczył się dialogów na pamięć - tłumaczy gość Jedynki.

Z audycji dowiedzieć można było się również m.in. o obu filmach, które przyniosły Marlonowi Brando Oscara ("Na nabrzeżach", "Ojciec chrzestny"), nieudanych próbach reżyserskich aktora i trudnej współpracy z Charliem Chaplinem na planie filmu "Hrabina z Hongkongu".

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce
Prowadził: Michał Montowski
Gość: Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy)
Data emisji: 30.11.2014
Godzina emisji: 20.19

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marlon Brando - aktor, który nie chciał być amantem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:20
- Ta chorobliwa otyłość, to niedbanie o fizyczność. Wszystkie największe splendory były przed nim, a on na to machnął ręką - zwracał uwagę krytyk Jacek Szczerba, który wraz z aktorem Krzysztofem Majchrzakiem rozmawiał o fenomenie Marlona Brando.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brando i Dean - oni zrewolucjonizowali amerykańskie aktorstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 10:00
Marlon Brando i James Dean zapoczątkowali rewolucję. Oby przypisuje się, że grali tzw. "metodą", mimo że Brando wyraźnie temu zaprzeczał.
rozwiń zwiń