X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kurt Weber: nie ma szczęśliwej emigracji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 12:44
- Może być udana, gdy znów złapie się grunt pod nogami i godnie spędzi życie. Pozostanie jednak emigracją - mówił w Radiowej Jedynce wybitny polski operator.
Audio
  • Kurt Weber: nie ma szczęśliwej emigracji (Jedynka/Wieczór kulturalny)
Kurt Weber jest jednym z pionierów Polskiej Szkoły Filmowej. Pracował z Konwickim, Kutzem, Majewskim, Ściborem-Rylskim, Różewiczem. W pierwszych dekadach powojennego kina jego zdjęcia stanowiły o sile polskiej kinematografii
Kurt Weber jest jednym z pionierów Polskiej Szkoły Filmowej. Pracował z Konwickim, Kutzem, Majewskim, Ściborem-Rylskim, Różewiczem. W pierwszych dekadach powojennego kina jego zdjęcia stanowiły o sile polskiej kinematografiiFoto: Jacek Konceki/ Polskie Radio

Kurt Weber, autor zdjęć do filmów jak m.in. "Salto", "Baza ludzi umarłych" i "Urząd”  jest jednym ze współtwórców nurtu nazywanego Polską Szkołą Filmową. Od 45 lat żyje w Niemczech, gdzie zrealizował około dwudziestu filmów i jest wykładowcą na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji. W 1969 roku, na fali antysemickiej nagonki, musiał wyjechać z Polski.

- Gdy wyjeżdżałem to niechęci do ludności pochodzenia żydowskiego nie odczułem w kontaktach indywidualnych. Odczułem je w kontaktach instytucjonalnych. Instytucje były nastawione nieżyczliwie, wrogo, nietolerancyjnie i niesprawiedliwie - opowiada twórca filmowy. Jego zdaniem, to było charakterystyczne dla formy antysemityzmu tamtych lat.

W rozmowie z Joanną Sławińską przyznał, że wyjechał z Polski "trochę z tchórzostwa". Jemu osobiście nic nie groziło, dostał nawet propozycję zostania prorektorem Łódzkiej Szkoły Filmowy. - Przestraszyłem się jednak tego, co się za tym kryje. Zwolniono wspaniałych ludzi m.in. Stanisława Wohla i Jerzy Bosaka, którzy stanowili fundament tej szkoły. Moją osobą chciano się zasłonić, usprawiedliwić. Mówiono by: przecież Weber został prorektorem. To była ostatnia kropla wody, a w tym momencie beczka była pełna. Powiedziałem sobie, że nie daję rady - dodał Weber. Jak tłumaczył przez łzy, atmosfera wyjazdu była skrajnie emocjonalna.

Swoje wspomnienia Kurt Weber spisał w autobiografii "Dokumenty podróży". Pojawiające się w ciągu życia kolejne dokumenty podróży znaczą jego etapy m.in.: dzieciństwo w Cieszynie, wojenną tułaczkę na Wschód, pobyt w amerykańskiej strefie okupacyjnej w powojennych Niemczech, studia filmowe, pracę artystyczną w Polsce i emigrację do Niemiec Zachodnich.

Tytuł audycji: Wieczór kulturalny

Prowadziła: Joanna Sławińska

Gość: Kurt Weber

Data emisji: 26.12.2014

Godzina emisji: 21.10

tj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak