X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Niewielu mieliśmy takich poetów jak Stanisław Barańczak"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 17:00
- Nigdy nie funkcjonował na zasadzie emigranta, ciągle był z nami - mówi dr Marek Gumkowski.
Audio
  • O życiu i twórczości Stanisława Barańczaka mówi dr Marek Gumkowski (Kultura w Radiowej Jedynce)
Retoryka jego wierszy, koncept, są czasami oszałamiające - mówi o twórczości Stanisława Barańczaka historyk i krytyk literatury dr Marek Gumkowski.
"Retoryka jego wierszy, koncept, są czasami oszałamiające" - mówi o twórczości Stanisława Barańczaka historyk i krytyk literatury dr Marek Gumkowski.Foto: PAP/Maciej B. Brzozowski

Znakomity poeta i tłumacz, a do tego dowcipny, bardzo uczciwy i skromny człowiek - tak Stanisława Barańczaka zapamiętał historyk i krytyk literatury. Cechy te okazały się szczególnie istotne w 1981 roku, gdy Barańczak - jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, sygnatariusz Listu 59, wykładowca na Uniwersytecie Latającym, działacz "Solidarności" - decydował o opuszczeniu Polski. - Jego sytuacja w kraju była naprawdę trudna, ale nie chciał, by wyjazd odczytywano jako ucieczkę. Wszystko, co zrobił dla polskiej literatury zagranicą, absolutnie uzasadniało poczucie, że wyjechał po coś, a nie tylko, by zapewnić sobie lepsze warunki pracy - uważa dr Gumkowski.

Jako poeta Stanisław Barańczak był - zdaniem gościa Michała Montowskiego - jednym z najciekawszych autorów wierszy miłosnych. - Niewielu, we współczesnej literaturze, mieliśmy poetów, którzy wnieśli tak oryginalny ton do poezji erotycznej - uważa krytyk.

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Marek Gumkowski, historyk i krytyk literatury
W audycji wykorzystano: wypowiedzi Stanisława Barańczaka z archiwalnej audycji Barbary Miczko ze stycznia 1981 roku

Data emisji: 30.12.2014
Godzina emisji: 20.30

(asz,tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak