Humanizm - odpowiedź na porażki wielkich systemów?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 16:00
- Zarówno komunizm, jak i kapitalizm są formą zniewolenia jednostki ludzkiej, wyzysku - prof. Krzysztof Przyjałkowski, filozof który nie godząc się na realia komunistyczne w PRL wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.
Audio
  • Humanizm - odpowiedź na porażki wielkich systemów? Rozmowa z Krzysztofem Przyjałkowskim (Kultura w Radiowej Jedynce)
Utożsamianie wolności z Ameryka to mit, ale on wciąż żyje - uważa profesor Krzysztof Przyjałkowski
"Utożsamianie wolności z Ameryka to mit, ale on wciąż żyje" - uważa profesor Krzysztof Przyjałkowski Foto: East News/Glow Images

Własność prywatna i indywidualizm czyni - w ocenie filozofa - wolność niemożliwą, bo jednostki indywidualne wzajemnie się ograniczają i żadna nie będzie w pełni niezależna. - Wolność polega na byciu w jedności z całością. Brzmi to irytująco dla tych, którzy są zwolennikami politycznego indywidualizmu, czyli kapitalistów - podkreśla i dodaje, że jego poglądy nie są do końca rozumiane w Ameryce, twierdzy demokracji, ale szanowane z uwagi na prawo do wolności.

Profesor filozofii w Temple University w Filadelfii opowiada w Radiowej Jedynce o rozmowach z Leszkiem Kołakowskim, duchowości Wschodu, nauce Hegla i tym, dlaczego Amerykę uznaje za wroga duchowości.

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce
Prowadził: Michał Montowski
Gość: profesor Krzysztof Przyjałkowski (Kris Prialkoski)
Data emisji: 4.01.2015
Godzina emisji: 20.19

(asz)

Czytaj także

"Ludowi damy religię, a polityka będzie dla tych, którzy potrafią"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 08:00
- Leszek Kołakowski był postacią, która sabotowała i ograniczała dyskusję o zmianie społecznej po 1989 roku - przekonywał dr Maciej Gdula z Instytutu Socjologii UW.
rozwiń zwiń