Janusz Majewski: śmierć przychodzi nie tylko do starych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 15:12
- Chciałbym, by czytelnik wyniósł dwie nauki: że warto robić podsumowanie przed następnym życiowym etapem, i że śmierć może zaskoczyć każdego - mówi Janusz Majewski o swojej nowej książce.
Audio
  • Janusz Majewski opowiada o swojej nowej książce "Glacier Express - 9.15", starości i poczuciu humoru (Kultura w Radiowej Jedynce)
Reżyser Janusz Majewski, twórca takich filmów jak Sublokator, Mała matura 1947, Siedlisko czy Złoto dezerterów
Reżyser Janusz Majewski, twórca takich filmów jak "Sublokator", "Mała matura 1947", "Siedlisko" czy "Złoto dezerterów"Foto: PAP/Rafał Guz

Refleksja, bilans czyniony na co dzień, pozwala poznawać lepiej samego siebie. - Samowiedza jest dobra. Uciekanie i chowanie głowy w piasek wystarczą tylko na jakiś czas - uważa reżyser.

/

Do takich wniosków doszedł Janusz Majewski już wiele lat temu, podczas poważnej choroby, a teraz odczuł potrzebę, by je zawrzeć w książce. "Glacier Express - 9.15" to historia dwóch przyjaciół, którzy podczas jazdy pociągiem rozmawiają o życiu i starości z nadzieją, że przekażą czytelnikowi coś ze swoich doświadczeń. I choć w postaci Karola łatwo odnajdziemy rys autora, to autobiografia nie była celem Majewskiego. - Bawi mnie kreowanie pół rzeczywistej, pół zmyślonej historii. Chciałem napisać powieść właśnie dlatego, by nie ograniczać się do prawdy - wyjaśnia gość Jedynki.

W książce, co zapewne ucieszy wszystkich miłośników filmowej twórczości reżysera "C.K. Dezerterów", nie brakuje również poczucia humoru. Bo choć patrzy na życie z perspektywy jego zmierzchu Janusz Majewski wciąż ma potrzebę, by czynić to z dystansem. - Czasem jest to humor trochę arogancki, nieraz ryzykowny, ale równocześnie wyrafinowany. Wydaje mi się, że on funkcjonuje i tutaj - zaznacza "optymista z pewnymi zastrzeżeniami".
O tym, jak zmieniła go choroba, o lwowskim pochodzeniu, zaletach starości i piosence, która towarzyszyć będzie jego ostatniej drodze Janusz Majewski opowiedział Annie Stempniak.
***
Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce
Prowadziła: Anna Stempniak
Gość: Janusz Majewski  (reżyser filmowy, dramatopisarz, scenarzysta)
Data emisji: 11.01.2015
Godzina emisji: 20.15
(asz, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Studencki Teatr Satyryków. "Im nie było wszystko jedno"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 17:47
- Emocje, które tam panowały i sprawy o których jego twórcy chcieli głośno mówić, były wielkie - zapewniał w radiowej Jedynce Paweł Szlachetko, współautor książki "STS - tu wszystko się zaczęło". 2 maja minęło 60 lat od pierwszej premiery Studenckiego Teatru Satyryków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operator Kurt Weber: nie ma wesołej i szczęśliwej emigracji

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 17:00
Emigracja może być udana, bo się znowu złapało grunt pod nogami i to mogę o sobie powiedzieć, ale to zawsze jest emigracja - mówi w radiowej Jedynce Kurt Weber, wybitny operator, który kręcił zdjęcia do wielu polskich filmów.
rozwiń zwiń