Złote Globy przekreślą szanse na Oscara dla "Idy"?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 05:40
Nominacja "Idy" do nagrody Złotych Globów była niezwykłym sukcesem. Choć statuetki nie zdobyła, nie przekreśla to jej szans na Oscara. - Nie jest to dramat czy wielka przegrana - komentuje Artur Cichmiński.
Audio
  • Po Złotych Globach w Los Angeles (Kultura w Radiowej Jedynce)
Paweł Pawlikowski i Agata Trzebuchowska na 72. uroczystości rozdania Złotych Globów
Paweł Pawlikowski i Agata Trzebuchowska na 72. uroczystości rozdania Złotych GlobówFoto: EPA/PAUL BUCK

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles zostały po raz 72. przyznane Złote Globy . W kategorii filmów nieanglojęzycznych "Idę" Pawła Pawlikowskiego pokonał "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa. - "Ida" zdobyła już tak wiele fantastycznych nagród, a pomijając nagrody, zdobyła uznanie i szacunek widzów - komentuje krytyk filmowy Artur Cichmiński.
Do sukcesu "Idy" z pewnością przyczynił się specyficzny sposób pracy reżysera. - Maczam palce we wszystkim cały czas, ingeruję, zmieniam. Staram się, by dialog, światło, gra aktorska, zdjęcia, wszystko było lepione na bieżąco - mówił Paweł Pawlikowski w rozmowie z Joanną Sławińską. Jego zdaniem dzięki temu film jest bardzo harmonijny.

Zdaniem Krzysztofa Kołodyńskiego "Lewiatan", który pokazuje dzisiejszą Rosję , zaspokaja ciekawość tych, którzy chcieliby wiedzieć jak wygląda życie w kraju rządzonym przez Władimira Putina. - Jest to metaforycznie pokazane, ale w sposób przejmujący. Film ten jak najbardziej wpisuje się w dzień dzisiejszy - uważa redaktor naczelny miesięcznika "Kino".

***

Tytuł audycji : Kultura w Radiowej Jedynce

Prowadził : Michał Montowski

Goście: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy i redaktor naczelny miesięcznika "Kino"), Paweł Pawlikowski (reżyser)

Data emisji: 12.01.2015

Godzina emisji : 20.19

(sm/asz)

Czytaj także

Złote Globy rozdane. Triumfuje "Boyhood"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 09:00
- Historia powstania tej produkcji jest niezwykła, gdyż "Boyhood" kręcono przez 12 lat - opowiadała w Dwójce Magdalena Sendecka, dziennikarka z magazynu Kino.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Globy 2015: Lewiatan lepszy od Idy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 19:54
Rosyjski film „Lewiatan” okazał się lepszy niż polski obraz „Ida” w walce o Złoty Glob dla filmu nieanglojęzycznego. Nie oznacza to jednak, że obraz Pawła Pawlikowskiego przestał liczyć się w wyścigu po Oscara.
rozwiń zwiń