Na każdym kroku okruchy wojny. Hipermarkety a obozy zagłady

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 18:36
Poczucie władzy w pracy, a władza nadzorców w obozie zagłady - takie porównania opisuje Wojciech Albiński. - Poczułem, że jeśli nie uszanujemy drugiego człowieka, to dalekimi konsekwencjami są wojenne historie - mówi pisarz.
Audio
  • Echa Auschwitz w dzisiejszej literaturze (Moje książki/ Jedynka)
Uczestnicy uroczystości idą ze zniczami przed Międzynarodowy Pomnik Ofiar Faszyzmu. Główne uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odbyły się, 27 stycznia na terenie byłego KL Auschwitz II-Birkenau
Uczestnicy uroczystości idą ze zniczami przed Międzynarodowy Pomnik Ofiar Faszyzmu. Główne uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odbyły się, 27 stycznia na terenie byłego KL Auschwitz II-BirkenauFoto: PAP/Andrzej Grygiel

''

W książce "Oświęcimki" Wojciecha Albińskiego echa wojny powracają w sytuacjach z życia codziennego. - Uświadomiłem sobie, że drobne człapanie zmęczonych ludzi sklepowymi alejami przypomina sytuację ludzi prowadzonych gdzieś na rampę czy miejsce straceń. Jest to sytuacja, w której nie ma woli człowieka, musi on tylko wyjść, jest prowadzony przez kogoś - mówi Wojciech Albiński. Jak dodaje, mimowolne oddanie się komuś innemu przypomina mu sytuację wojenną.
Gość Jedynki opowiada, że świat komercji i handlu został stworzony w bezlitosny i mechaniczny sposób. - Potrafię znaleźć w odczuciach tutaj oraz wojennych podobne wrażenia. Jest to dla mnie zaskakujące, dziwne, ale również szczere, więc stwierdziłem, że ciekawym może się okazać łapanie takich momentów - opowiada autor książki "Oświęcimki".

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau >>>

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Ewa Kowynia (tłumaczka książki "Istota rzeczy" niemieckiej autorki Iris Haniki – za którą pisarka dostała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej 2012), Wojciech Albiński (autor "Oświęcimki"), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 28.01.2015

Godzina emisji: 20.14

(sm, pg)

Czytaj także

Ksiądz Twardowski nikomu nie zaprzątał uwagi swą chorobą

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 13:02
- Był na to zbyt skromny, choć dobrze wiedział, że odchodzi - mówi w 9. rocznicę śmierci ks. Jana Twardowskiego Krystyna Gucewicz, poetka i przyjaciółka kapłana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hipnotyczna Ewa Demarczyk nie mrugała na koncertach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 04:19
- Ona urodziła się z niezwykłym temperamentem, który potem widać było na scenie. Dzięki temu mogła robić takie wrażenie na publiczności i władać nią - opowiada Ewelina Karpacz-Oboładze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio odkryło Kwadrofonik. "To co mieliśmy w głowach było świeże"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 09:50
- Grand Prix na IX Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2006 r. to był przełom i sygnał, że to co robimy jest wartościowe i należy to kontynuować - mówi Miłosz Pękala z zespołu Kwadrofonik.
rozwiń zwiń