Anegdoty, język i temat. Kręgosłup filmu, bez którego nic się nie uda

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 04:34
- Praca scenarzysty polega na tym, że najpierw robi się research, a potem pisze. Jednym z ćwiczeń jest napisanie scenariusza jakby to był film niemy, w którym dialogi powstają na końcu - mówi Małgorzata Sobieszczańska, prowadząca kursy scenopisarstwa.
Audio
  • Konkurs "Script pro" i sztuka pisania scenariuszy (Rozdroża Kultury/ Jedynka)
Fragment plakatu promującego film Bogowie. Autor scenariusza Krzysztof Rak w 2014 roku otrzymał Złote Lwy, nominowany jest także do Orłów. Zwycięzców poznamy 2 marca
Fragment plakatu promującego film "Bogowie". Autor scenariusza Krzysztof Rak w 2014 roku otrzymał Złote Lwy, nominowany jest także do Orłów. Zwycięzców poznamy 2 marcaFoto: mat. prasowe

"Scenariusz to kręgosłup filmu. Jeśli nie jest dobry, to wysiłek wszystkich innych fachowców: aktorów, scenografów, kostiumologów, kompozytora i wreszcie reżysera idzie na marne, bo bez dobrego scenariusza nie ma dobrego filmu" - uważa Andrzej Wajda. Jaki jest zatem przepis na napisanie dobrego scenariusza?
Krzysztof Rak, twórca nagradzanego scenariusza filmu "Bogowie" poleca, by przede wszystkim przygotować dobrą dokumentację. W przypadku obrazu na temat Zbigniewa Religi, została ona przeprowadzona w szpitalach i na blokach operacyjnych, by móc wsłuchać się w charakterystyczny język lekarzy. - Trzeba również szukać anegdot, bo tworzą one naturalne bon moty. Do dziś kilka anegdot pamiętanych jest w Zabrzu i one znalazły się w scenariuszu - opowiada Krzysztof Rak.
Małgorzata Sobieszczańska, prowadząca kursy scenopisarstwa podkreśla, że praca nad scenariuszem związana jest z nieustannym poprawianiem tekstu. Jak dodaje, ważnym elementem jest również poczucie, że opisany temat jest ważny, bo bez tego nie warto nawet zabierać się do pracy.

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce

Prowadziła: Joanna Sławińska

Goście: Krzysztof Rak (twórca nagradzanego scenariusza filmu "Bogowie"), Małgorzata Sobieszczańska (prowadząca kursy scenopisarstwa i autorka scenariusza filmu "Zgoda", który został skierowany do produkcji),

Data emisji: 9.02.2015

Godzina emisji : 20.19

(sm/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polsko-żydowskie demony ożywają w "Ziarnie prawdy"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 04:03
- Nie wybijałbym polsko-żydowskich demonów na pierwszy plan, bo zaraz się pojawią niepożądane komentarze. Moim zdaniem jest to pretekst do rozmowy o czymś innym - mówi Robert Więckiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operator "Idy": Pawlikowski przestraszył się, gdy pierwszy raz mnie zobaczył

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 19:12
- Dwa lata temu wyglądałem młodziej niż dziś i Paweł Pawlikowski myślał, że przysłali mu jakiegoś studenta - mówi Łukasz Żal, nominowany wspólnie z Ryszardem Lenczewskim do Oscara za zdjęcia do "Idy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartłomiej Topa jako Kebab: nie lubię gładkich historii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 18:43
- Od zawsze bardzo w kinie pociągał mnie absurd montypythonowski. Film "Kebab i Horoskop" niesie refleksję nad życiem i pracą, pyta o nasze człowieczeństwo - powiedział aktor.
rozwiń zwiń