Obrazy Olgi Boznańskiej prowokują do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 09:50
- W Muzeum Narodowym w Warszawie jest jak w Luwrze. Nie słyszymy ciszy, ale ludzie emocjonują się, rozmawiają na wystawie artystki - mówi Renata Higersberger, kuratorka wystawy.
Audio
  • - Obrazy Olgi Boznańskiej prowokują do rozmów - mówi Renata Higersberger, kuratorka wystawy w Muzeum narodowym w Warszawie (Kultura w Jedynce)
Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894 r.
Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894 r.Foto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Tłumy na wystawie Olgi Boznańskiej w warszawskim Muzeum Narodowym to dowód, że dzieło malarki jest wyjątkowe. - W pierwszej sali galerii podziwiamy portret matki malarki, która odkryła talent córki, poznajemy także jej ojca. Obrazy dzieli 13 lat i widać jak zupełnie inaczej Boznańska malowała portrety w różnych okresach - podkreśla Renata Higersberger, kuratorka wystawy. .

Boznańska była mistrzynią portretu psychologicznego, pozostawiła po sobie dzieła najwyższej światowej klasy. Malując portrety rodziny czy przyjaciół zawsze dopracowywała jeden element szczególnie. Wysłuchaj gościa Jedynki, który zdradza tajemnice pracy i życia Olgi Boznańskiej.

Do najbardziej znanych prac artystki należy "Dziewczynka z chryzantemami", "Portret chłopca w gimnazjalnym mundurku" oraz "Japonka". Na wystawie można zobaczyć także obrazy innych malarzy, na przykład Jamesa Whistlera "Harmonia w szarości i zieleni".

Wystawę Olgi Boznańskiej zorganizowano w przededniu 150 rocznicy urodzin artystki, która przypada w tym roku i 75-lecia jej śmierci. Ekspozycja będzie czynna do 2 maja.

***

Tytuł audycji: Kultura w Jedynce
Prowadził: Michał Montowski
Gość: Renata Higersberger, kuratorka wystawy Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie
Data emisji:
22.03.2015
Godzina emisji: 20.17

ah/ag

Czytaj także

Olga Boznańska, czyli od królowej myszy do światowej sławy malarki

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 03:00
Velazquez, Manet, Zak, Malczewski, Pankiewicz - to nazwiska artystów, którzy inspirowali Olgę Boznańską. W Krakowie została otwarta wystawa jej dzieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Boznańska 150 razy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 17:45
Rozmowa z dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszką Morawińską na temat wystawy "Olga Boznańska (1865–1940)".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy pomnożone. Olga Boznańska w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 12:00
– Oprócz obrazów pokażemy też związane z Boznańską fotografie oraz odtworzoną pracownię artystki – mówiła dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraiński malarz: nawet gdy byłem za burtą pracowałem

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 23:40
- Dziecko na wsi kończy jakby 10 uniwersytetów, a miejskie jeden. To jest odrębna planeta. Całe otoczenie było dla mnie natchnieniem i jak po czymś takim nie zostać malarzem? - pyta Iwan Marczuk.
rozwiń zwiń