Szkolne lektury. Nudę zastąp przygodą!

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 15:53
"Każda nowa książka jest jak wielka podróż" - powiedziała Sowa w powieści "Kubuś Puchatek". Także szkoła może stać się miejscem magicznych wypraw i przeżyć.
Audio
  • Piotr Pacewicz opowiada o programie "Szkoła z Klasą 2.0" oraz czytaniu w szkołach (Kultura w Jedynce)
Ciekawymi ideami, praktykowanymi przez nauczycieli Szkół z Klasą, są głosowania na najnudniejszą i najciekawszą lekturę, a także Giełdy Lektur - uczniowie przedstawiają własne propozycje, a przerabiane książki wybierane sa na drodze głosowania
Ciekawymi ideami, praktykowanymi przez nauczycieli "Szkół z Klasą", są głosowania na najnudniejszą i najciekawszą lekturę, a także Giełdy Lektur - uczniowie przedstawiają własne propozycje, a przerabiane książki wybierane sa na drodze głosowaniaFoto: Wellspring Community School/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Ograniczona liczba lektur obowiązkowych, a dobra - zdaniem Piotra Pacewicza - i długa lista pozycji książkowych, pozwala na takie przygotowanie programu nauczania, by czytanie stało się pasją, a nie przykrym obowiązkiem. - To raczej konserwatyzm nauczycieli sprawia, że zadają te same lektury, które sami przerabiali, nawet jeśli są nudne i nieaktualne - podkreśla gość Jedynki.

Publicysta zaangażowany w kampanię "Szkoła z Klasą" uważa, że włączenie rodziców, nauczycieli innych niż język polski przedmiotów, a przede wszystkim samych uczniów w proces wyboru i pracę nad książką, może uczynić z czytania fascynującą przygodę. - Bardzo fajne rzeczy dzieją się w szkołach podczas "Tygodni czytania" - mówi i opowiada o grach, flash mobach, a nawet nocnych akcjach, które porywają młodych czytelników.

Szkolne lektury. Głosami uczniów zwycięża "Harry Potter" >>>

***

Tytuł audycji: Kultura w Jedynce
Prowadziła: Anna Stempniak
Gość: Piotr Pacewicz (aktywista Centrum Edukacji Obywatelskiej, publicysta "Gazety Wyborczej")
Data emisji: 29.03.2015
Godzina emisji:20.14

asz/tj

Czytaj także

Szkolne lektury. Głosami uczniów zwycięża "Harry Potter"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 21:00
- Istotne jest, by młodzi zostali dopuszczeni do głosu w sprawie wyboru swoich własnych lektur. Nie widzę w tym zamachu na klasykę - komentuje wyniki konkursu MEN prof. Przemysław Czapliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kayah: dzięki książkom wracam do dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 10:38
- Wiele książek z mojego dzieciństwa zachowałam dla syna, ale także dlatego, że jestem bardzo sentymentalna - mówi Kayah.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. "Dwa miesiące spędziliśmy na czytaniu"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 11:06
Kandydatów do prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez warszawski samorząd zgłaszali wydawcy, księgarze i bibliotekarze oraz czytelnicy.
rozwiń zwiń