X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skłodowska-Curie i Paul Langevin. Związek, który wstrząsnął Francją

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 12:11
- Monumentalnym skrzywieniem jest postrzeganie Marii Skłodowskiej-Curie jako osoby pozbawionej uczuć - mówił w Jedynce Maciej Karpiński o swojej książce "Maria i Paul. Miłość geniuszy".
Audio
  • Związek, który wstrząsnął Francją. Burzliwy romans Marii Skłodowskiej-Curie (Moje książki/Jedynka)
Maria Skłodowska-Curie wśród innych wielkich uczonych podczas konferencji w Brukseli w 1911 roku. Pierwszy z prawej: Paul Langevin; drugi z prawej: Albert Einstein
Maria Skłodowska-Curie wśród innych wielkich uczonych podczas konferencji w Brukseli w 1911 roku. Pierwszy z prawej: Paul Langevin; drugi z prawej: Albert EinsteinFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

Jego zdaniem, pod płaszczykiem ciemnej sukni i powściągliwego zachowania, Polka miała w sobie wiele emocjonalności, która objawiła się również w trzeciej fazie jej życia, gdy była wdową.

W książce "Maria i Paul. Miłość geniuszy", Maciej Karpiński opisuje romans laureatki Nagrody Nobla i Paula Langevina - wybitnego fizyka, ale mężczyzny żonatego i ojca czworga dzieci. Skandal podsycany przez prasę, która opublikowała nawet prywatne listy Skłodowskiej-Curie, przerodził się ogólnonarodową awanturę i był przyczyną ulicznych demonstracji oraz kilku pojedynków. Domagano się nawet wyrzucenia noblistki z Francji.

Dziś to historia zapomniana, a nawet świadomie wypierana. - Przyczyniła się do tego sama Maria, która w swojej autobiografii nawet słowem nie wspomniała o jednym z najbardziej dramatycznych okresów swojego życia - wyjaśniał autor książki.

Jak się okazuje, stereotypów dotyczących Marii Skłodowskiej-Curie jest więcej.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Maciej Karpiński (pisarz i scenarzysta)

Godzina emisji: 20.19

Data emisji: 1.04.2015

tj/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skandalistka Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 07:56
"Maria Skłodowska-Curie i jej córki" to biografia słynnej polsko-francuskiej uczonej i jej dwóch córek, z których każda była na swój sposób wyjątkowa. W "Lekturach przed północą" fragmenty książki Shelley Emling czytała Joanna Szczepkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ben Elton: wszystkie książki o wojnie zaczynają się śmiesznie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 23:51
Świetne dialogi, połączenie czarnego humoru z wielką historią to tylko niektóre z zalet książki "Dwaj bracia". - Według Bena Eltona wszystkie książki o wojnie zaczynają się śmiesznie - mówi Elżbieta Maciejewska.
rozwiń zwiń