"Günter Grass pokazał, jak dalece możemy być Europejczykami"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 23:34
- Sam był tego przykładem. Potrafił łączyć wszystko to, co jest tak niezwykle ważne w sytuacji politycznej w jakiej jesteśmy - powiedziała w Jedynce reżyserka Izabella Cywińska.
Audio
  • Izabella Cywińska i Paweł Huelle o życiu i twórczości Güntera Grassa (Kultura w Radiowej Jedynce)
  • Dziewczyna z Kamienia - Izabella Cywińska o sobie (Kultura w Radiowej Jedynce)
Gnter Grass urodził się 16 października 1927 roku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Debiutował w 1956 roku, w 1999 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Zmarł 13 kwietnia 2015 roku w Lubece.
Günter Grass urodził się 16 października 1927 roku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Debiutował w 1956 roku, w 1999 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Zmarł 13 kwietnia 2015 roku w Lubece.Foto: PAP/EPA/Archiwum/SVEN HOPPE

Wspominając pisarza, który odszedł 13 kwietnia w wieku 87 lat, Izabella Cywińska skupiła się nie na jego twórczości, ale postawie. - Był gdańszczaninem i Niemcem, walczył o przyjaźń polsko-niemiecką bardziej niż ktokolwiek inny, ukochał sobie tę małą ojczyznę - mówiła o urodzonym w Gdańsku artyście.

Hasła te noblista realizował w codziennym życiu, również jako... dziadek. - Przywoził do Gdańska wnuki i kiedyś powiedział rzecz dziwną, że chciał im pokazać, gdzie się urodził, ale też pragnął, by poznały to miasto już bez niego, czyli znalazły tu swoją małą ojczyznę - podkreśliła, mówiąc, że Günter Grass jest pięknym przykładem Europejczyka.

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce
Prowadziła: Anna Stempniak

Gość: Izabella Cywińska (reżyserka filmowa i teatralna, b. minister kultury, autorka autobiograficznej książki "Dziewczyna z Kamienia")

Data emisji: 13.04.2015
Godzina emisji: 20.19

W audycji usłyszeliśmy też fragment archiwalnego wywiadu Anny Sobeckiej z Pawłem Huelle z 1999 roku, w którym gdański pisarz mówi o twórczości Güntera Grassa po przyznaniu mu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

asz/jp

Czytaj także

Günter Grass nie żyje. Laureat Nagrody Nobla zmarł w wieku 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 20:35
Günter Grass znany jest przede wszystkim dzięki tak zwanej Trylogii Gdańskiej, złożonej z dzieł: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata".
rozwiń zwiń