"Halka" na Haiti. Polska na 56. Biennale w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 14:38
Po raz pierwszy Pawilon Polski jest projektem tak mocno przekraczającym granice. Pozostaje przy tym bardzo silnie związany z polską kulturą i historią.
Audio
  • O Polskim Pawilonie na 56. Biennale w Wenecji opowiadają jego twórcy i kuratorka (Kulturalny wieczór w Jedynce)
Soliści Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Orkiestra Filharmoniczna Świętej Trójcy z Port-Au-Prince oraz tancerze z Cazale podczas spektaklu. Cazale, Haiti, 7 lutego 2015. C.T. Jasper, Joanna Malinowska, HalkaHaiti. 184805N 722301W
Soliści Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Orkiestra Filharmoniczna Świętej Trójcy z Port-Au-Prince oraz tancerze z Cazale podczas spektaklu. Cazale, Haiti, 7 lutego 2015. C.T. Jasper, Joanna Malinowska, "Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01”W"Foto: Damas Porcena (Dams), Haiti/dzięki uprzejmości artystów i Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki

Monumentalna panoramiczna projekcja filmowa "Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01”W" będzie w tym roku reprezentować Polskę na 56. Międzynarodowej Wystawie Sztuki.
Jego twórcy to C.T. Jasper oraz Joanna Malinowska – Polscy artyści mieszkający w Nowym Jorku. Postanowili wystawić "Halkę" Stanisława Moniuszki – polską operę narodową – po drugiej stronie Atlantyku, na Haiti. Do współpracy zaprosili kilkudziesięciu haitańskich i polskich muzyków, śpiewaków oraz lokalną społeczność. Nawiązali do mało znanej – nawet w naszym kraju – historii łączącej Polskę z Ameryką Środkową, ale też do szalonego planu bohatera filmu Wernera Herzoga "Fitzcarraldo", który pragnął pokazać operę w amazońskiej dżungli.

"Halka/Haiti" to zapis efektu tych działań. Kuratorką wystawy jest Magdalena Moskalewicz, pracująca w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku.
7 lutego 2015 r. w miejscowości Cazale - której mieszkańcy mówią o sobie do dziś 'Le Polonais' i z dumą powracają do swoich korzeni - położonej w haitańskich górach na północ od stolicy kraju, odbyło się przedstawienie opery...
***

Tytuł audycji: Kulturalny wieczór w Jedynce
Prowadził: Michał Montowski
Goście: C.T. Jasper i Joanna Malinowska (autorzy projektu Pawilonu Polskiego na 56. Międzynarodowej Wystawie Sztuki La Biennale di Venezia), Hanna Wróblewska (komisarz Pawilonu Polskiego)
Data emisji: 19.04.2015
Godzina emisji: 20.14

asz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Wróblewski pokazywany z dwóch stron płótna

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 10:42
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można oglądać wystawę "Andrzej Wróblewski. Recto-verso 1948-49, 1956-57".
rozwiń zwiń