Izabella Cywińska: między artystami nie ma przyjaźni do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 02:11
- Dawniej wierzyłam w przyjaźń do śmierci, a między artystami jest to niemożliwe, bo każdy musi iść swoją drogą i szukać siebie. Teraz to wiem, ale kiedyś bardzo cierpiałam - mówi Izabella Cywińska.
Audio
  • Spotkanie z Izabellą Cywińską (Kulturalny wieczór z Jedynką)
- Fakt mojego dzieciństwa w raju we dworze, w wielkim parku pełnym tajemnic i późniejsza tragedia, rujnacja rodziny, pokazuje bardzo wyraźnie jak życie się zmieniało bez przerwy. Czytelnicy opowiadają mi, że są wstrząśnięci płynnością historyczną życia - mówi Izabella Cywińska
- Fakt mojego dzieciństwa w raju we dworze, w wielkim parku pełnym tajemnic i późniejsza tragedia, rujnacja rodziny, pokazuje bardzo wyraźnie jak życie się zmieniało bez przerwy. Czytelnicy opowiadają mi, że są wstrząśnięci płynnością historyczną życia - mówi Izabella CywińskaFoto: PAP/ Andrzej Rybczyński

Izabella Cywińska w swojej autobiografii "Dziewczyna z Kamienia" napisała, że tego typu książki nie muszą być pisaniem o sobie. Jak podkreśla, chciała stworzyć fresk odzwierciedlający życie jej i bliskich oraz ówczesnej Polski. - Jest to o wiele bardziej czytelne i zrozumiałe, jak się ogląda historię oczami jednego bohatera, do którego ma się jakiś stosunek - opowiada reżyserka.

Choć nigdy nie wstąpiła do klasztoru, Izabella Cywińska miewała "białe minuty". - To chwile, które nie są wypełnione wielką aktywnością, są momentami, które można poświęcić na refleksję i bycie z samym sobą. Teraz bardzo je sobie cenię - podkreśla krytyk filmowy.

Jaką rolę w życiu reżyserki pełnił teatr? Utrata jakich przyjaciół najbardziej zabolała Izabellę Cywińską? By dowiedzieć się więcej zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturnywieczór z Jedynką

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Izabella Cywińska (reżyser teatralna i filmowa, krytyk filmowy)

Data emisji: 3.05.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/asz

Czytaj także

Sztuka kobieca, czyli babski problem z feminizmem

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 15:24
- Literatura, sztuka, właściwie nasze życie, pełne jest takich niespodzianek, że samodzielność kobiet wcale nie pozwala im czuć się dobrze - uważa dr Monika Małkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabella Cywińska: jestem z kamienia, dosłownie i w przenośni

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 11:40
- Zawsze byłam szefem, w klasie, w drużynie koszykowej - mówiła w Jedynce Izabella Cywińska. Pretekstem do rozmowy o życiu reżyserki była książka "Dziewczyna z Kamienia".
rozwiń zwiń