Podejmij wyzwanie Jedynki! Napisz opowiadanie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 13:41
Na laureatów konkursu "Opowiadanie z radiem w tle" czekają cenne nagrody. Wraz z ekspertami radzimy jak napisać dobry tekst, który trzymał będzie czytelnika w napięciu.
Audio
  • Anna Stempniak i Tadeusz Lewandowski podpowiadają, jak napisać dobre opowiadanie (Kulturalny wieczór z Jedynką)
Aby wziąć udział w konkursie literackim Radiowej Jedynki należy do 31 maja przesłać na adres pocztowy: opowiadaniezradiem@polskieradio.pl napisany przez siebie tekst literacki, w którym ważną rolę odgrywa Polskie Radio
Aby wziąć udział w konkursie literackim Radiowej Jedynki należy do 31 maja przesłać na adres pocztowy: opowiadaniezradiem@polskieradio.pl napisany przez siebie tekst literacki, w którym ważną rolę odgrywa Polskie Radio Foto: pixabay/domena publiczna

Krytyk literacki Tadeusz Lewandowski podkreśla, że pisanie na określony temat wymaga rzemiosła. - Pierwsza i podstawowa rada jest taka: pisanie polega na skreślaniu. Opowiadanie wymaga zwięzłości, wyciśnięcia tego, co Państwo mają do powiedzenia. Wiem, że słuchacze Programu Pierwszego to potrafią - mówi.

Ekspert zdradza jeszcze jedną ważną zasadę - w krótkich formach literackich liczy się początek i koniec. Szczególnie warto więc przemyśleć tytuł i puentę.

90 lat Polskiego Radia w Jedynce >>>

Wraz z prowadzącą program Anną Stempniak Tadeusz Lewandowski wymieniał błędy, jakich należy unikać, podawał autorytety, do których twórczości warto sięgać, a także wyjaśnia, do czego w pisaniu potrzebna jest dyscyplina. W audycji udzielamy także literackich instrukcji z pomocą... piosenek. Posłuchaj ich, by zrozumieć na czym polega dobre opowiadanie.

Konkurs "Opowiadanie z radiem w tle" zorganizowany został z okazji 90-lecia Polskiego Radia. Prace nadsyłać można do 31 maja na adres opowiadaniezradiem@polskieradio.pl.

Przed przystąpieniem do konkursu polecamy zapoznanie się z regulaminem, w którym znajdują się też szczegółowe wymagania dotyczące liczby znaków i rozmiaru czcionki >>>

***

Tytuł audycji: Kulturalny wieczór w Jedynce
Prowadzenie: Anna Stempniak
Gość: Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)
Data emisji: 10.05.2015
Godzina emisji: 20.19

asz/ag

Czytaj także

Bonda zdradza jak napisać bestsellerowy kryminał. "Zaczynam od mordercy"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:05
- Jestem osobą dosyć racjonalną, nie wierzę w żadne przypadki, lubię twarde dane. Pisząc, staram się podrzucać czytelnikowi tropy, by sam rozwiązywał zagadkę, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy od początku wiem, kto zabił - opowiada w Jedynce Katarzyna Bonda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Günter Grass - hanzeatycki realista magiczny

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 12:10
- "Blaszany bębenek" powstał na przełomie lat 50. i 60. To było chwilę przed pojawieniem się realizmu magicznego w literaturze południowoamerykańskiej - mówi Piotr Kieżun z "Kultury Liberalnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Bieńczyk: nie traktuję książek jako miejsca spowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 12:05
- Psychoanaliza czy autoanaliza w literaturze w ogóle mnie nie interesuje - mówi pisarz. W książce "Jabłko Olgi, stopy Dawida" nawiązuje jednak do rodzinnych traum.
rozwiń zwiń